Tgrt Haber

Özgürlüğüne kavuşan İsrailli anneden Hamas'a teşekkür mektubu: Kızım sayenizde kraliçe gibiydi

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: TRT World
28 Kasım 2023 10:41 - Güncelleme : 28 Kasım 2023 11:00
Özgürlüğüne kavuşan İsrailli anneden Hamas'a teşekkür mektubu: Kızım sayenizde kraliçe gibiydi
israil,hamas,gazze

Hamas, geçtiğimiz günlerde serbest bıraktığı Danielle isimli İsrailli esirin tüneldeyken yazdığı mektubu paylaştı. Hamas askerlerinin esirlikleri sırasında kendisine ve kızına çok iyi davrandığını belirten Danielle mektubunda,  ''Kızım sizin sayenizde kendini Gazze'de kraliçe olarak gördü." ifadelerine yer verdi.

Hamas tarafından serbest bırakılan İsrailli Danielle isimli bir annenin yazdığı mektup gün yüzüne çıktı. Mektupta Hamas'ın kendisine ve kızına esirlik sürecinde çok iyi davrandığını söyleyen Danielle, teşekkürlerini sundu. Özgürlüğüne kavuşan İsrailli esirlerin, Hamas askerlerinden memnuniyetle bahsetmesi anne Danielle'den gelen mektupla kamuoyunun gündemine oturdu.

Hamas'ın kendisine ve kızına çok iyi davrandığını söyleyen Danielle, mektubunda defalarca teşekkür etti. Mektupta şu ifadeler yer aldı:

"Son birkaç haftadır bana eşlik eden generallere... Yarın yollarımız ayrılacak gibi görünüyor ama size tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Kızım Emilia'ya gösterdiğiniz olağanüstü insaniyet için minnettarım. Siz onun ebeveyni gibiydiniz, onu istediği zaman odanıza davet ediyordunuz. Hepinizin sadece arkadaş değil, aynı zamanda gerçek, iyi kalpli sevilen kişiler olduğunuzu hissetti.''

Özgürlüğüne kavuşan İsrailli anneden Hamas'a teşekkür mektubu: Kızım sayenizde kraliçe gibiydi

''GAZZE'DE KIZIM KENDİNİ KRALİÇE GİBİ GÖRDÜ''

''Teşekkür ederim, teşekkür ederim.. Onunla geçirdiğiniz saatler için teşekkür ederim. Ona karşı sabırlı olduğunuz ve onu tatlılarla, meyvelerle şımarttığınız için teşekkür ederiz. Çocuklar savaş bölgelerinde olmamalı ama sizin sayenizde ve yol boyunca tanıştığımız diğer nazik insanlar sayesinde kızım kendini Gazze'de kraliçe olarak gördü.''

Özgürlüğüne kavuşan İsrailli anneden Hamas'a teşekkür mektubu: Kızım sayenizde kraliçe gibiydi

''Bize nezaket, özen ve sevgiyle davranmayan tek bir kişiye bile rastlamadık. Sonsuza dek size karşı minnettarlığın esiri olacağım çünkü kızım buradan kalıcı bir psikolojik travmayla ayrılmadı. İçinde bulunduğunuz zor duruma ve Gazze'de uğradığınız ağır kayıplara rağmen gösterdiğiniz nazik davranışı hatırlayacağım. Hepinize ve ailelerinize sağlık ve sevgi diliyorum. Çok teşekkür ederim."

Özgürlüğüne kavuşan İsrailli anneden Hamas'a teşekkür mektubu: Kızım sayenizde kraliçe gibiydi

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 241 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 85 Hizbullah mensubu öldü.

HAMAS VE İSRAİL ARASINDAKİ ESİR TAKASI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

İsrail ile Hamas arasındaki "insani ara" uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi'nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 51 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 150 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Katar, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda "insani ara”nın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.

Kaynak: TRT World
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...