Tgrt Haber

Pakistan'ın eski Başbakanı İmran Han'ın cezası ertelendi! Yeniden serbest

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
29 Ağustos 2023 14:47 - Güncelleme : 29 Ağustos 2023 15:20
Pakistan'ın eski Başbakanı İmran Han'ın cezası ertelendi! Yeniden serbest
pakistan,

Pakistan'da yüksek mahkeme, eski Başbakan İmran Han'ın yolsuzluk davasında aldığı hapis cezasının ertelenmesine, kefaletle serbest kalmasına karar verdi.

Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki yüksek mahkeme, eski Başbakanı İmran Han'ın itirazını kabul ederek yolsuzluk davasında aldığı 3 yıl hapis cezasının ertelenmesine ve kefaletle serbest bırakılmasına hükmetti.

Pakistan eski Başbakanı Şahbaz Şerif yaptığı açıklamada mahkemenin kararını eleştirerek, Han'ın mahkumiyetinin ertelendiğini ancak sonlandırılmadığını söyledi. Şerif, “Kararın ne olacağı açıklanmadan önce herkes tarafından biliniyorsa, bu adalet sistemi için endişe verici bir konu olmalı. Eğer bir üst mahkeme açık bir mesaj verirse, alt mahkemenin başka ne seçeneği olabilir ki” ifadesini kullandı.

YENİDEN TUTUKLANABİLİR

Han'ın hakkındaki diğer davalarda alınan tutukluluk kararı nedeniyle serbest bırakılıp bırakılmayacağı henüz bilinmiyor. Khan’ın sözcüsü Raoof Hasan mahkeme kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Davada alınan erteleme kararına rağmen, Khan’ın diğer sahte ve hileli davalarda tutuklanması kötü niyetli olacaktır. Adalet yerini bulmalı ve bulacaktır” dedi. Khan’ın hapishanede olduğu için kefaletle serbest bırakılma başvurusunun reddedildiği 9 davada yeniden tutuklanma ihtimali bulunduğunu belirten Hasan, "Yeniden tutuklanabilir. Ancak devletin bunu teknik detaylar nedeniyle yapmamasını umuyoruz" dedi.

Pakistan'ın eski Başbakanı İmran Han'ın cezası ertelendi! Yeniden serbest

İMRAH HAN SİYASİ YASAKLI

Eski Başbakan ve Tehreek-e-Insaf (PTI) partisi Lideri Imran Han, devlet hediyelerini satma ve mal varlığını gizleme suçlarını içeren Toshakhana davası kapsamında 3 yıl hapis cezasına çarptırılmış, 5 Ağustos’ta tutuklanmıştı. Pakistan Seçim Komisyonu ise 8 Ağustos’ta Han'ın 5 yıl süreyle siyasetten men edilmesine karar vermişti.

Han, devlet sırlarının sızdırılması, şiddetli protestoların düzenlenmesi ve ulusal güvenliği tehlikeye atmak gibi hakkında farklı suçlamalar da bulunuyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...