Tgrt Haber

Refah'a saldırı için Netanyahu harekete geçiyor!

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
25 Şubat 2024 08:52 - Güncelleme : 25 Şubat 2024 09:14
israil,gazze,binyamin netanyahu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'de yüz binlerce sivilin sığındığı Refah'a saldırı planını harekete geçirmek için kabineyi topluyor. 

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 142 gündür sürerken Başbakan Binyamin Netanyahu, Gazze'nin kuzeyindeki saldırılardan kaçan yüz binlerce sivilin sığındığı Refah'a saldırı planından vazgeçmedi. Sosyal medya platformu X'ten açıklama yapan Netanyahu, saldırı planlarına dair açıklamalarda bulundu. 

Hamas ile esir takası ve "Refah’taki Hamas taburlarının yok edilmesi" için yeni bir taslak üzerinde çalıştıklarını belirten Netanyahu, bu nedenle Paris’e bir heyet gönderdiğini kaydetti.

Refah'a saldırı için Netanyahu harekete geçiyor! - 1. Resim

Netanyahu, Refah kentine saldırı planlarına ilişkin ise "Hafta başında Refah'taki sivil halkın tahliyesi de dahil olmak üzere operasyonel planları onaylamak için kabineyi toplayacağım." ifadelerine yer verdi.

Refah'a saldırı için Netanyahu harekete geçiyor! - 2. Resim

REFAH'TA 1,4 MİLYON İNSAN YAŞIYOR

Gazze'nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kenti, İsrail saldırılarından önce yaklaşık 280 bin Filistinliye ev sahipliği yapıyordu. İsrail'in 7 Ekim'deki saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden oldu.

Yerinden edilen Filistinlilerin büyük bölümü, İsrail'in daha önce "güvenli olduğunu" iddia ettiği Refah'a sığındı. Kuzey bölgelerden gelenlerle Refah'ın nüfusu 4 katından fazla artarak 1,4 milyona ulaştı.

Refah'a saldırı için Netanyahu harekete geçiyor! - 3. Resim

Yeterli konut olmaması nedeniyle Refah'a sığınan Filistinlilerin büyük bir bölümü derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail güçleri, Refah kentini sık sık hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail'in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak bir yerinin kalmayacağından endişe ediliyor.

Netanyahu, 9 Şubat'ta İsrail ordusu ve güvenlik teşkilatına "Refah'a saldırı planı hazırlanması" talimatını vermişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...