Tgrt Haber

Rus Bakan Lavrov'dan ABD'ye Orta Doğu suçlaması: Felakete sürüklüyor

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
13 Şubat 2024 15:46 - Güncelleme : 13 Şubat 2024 15:47
Rus Bakan Lavrov'dan ABD'ye Orta Doğu suçlaması: Felakete sürüklüyor
abd,israil,rusya

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsrail-Hamas savaşının sorumlusu olarak ABD'yi işaret etti. Lavrov, ABD'nin Orta Doğu'yu felakete sürüklediğini söyledi. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  "8. Orta Doğu Konferansı"nda yaptığı konuşmada, Gazze'de yaşanan insani felakete dikkat çekti. Lavrov, Gazze'de hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 30 bine yaklaştığını belirterek, "Bu rakam artmaya devam ediyor. Refah kentine yönelik düzenlenen saldırılar sonucu yaklaşık 100 sivil öldürüldü, 200'den fazla sivil yaralandı." ifadelerini kullandı.

Lavrov, "İsrail yönetiminin Gazze'de Refah kentine kadar güç kullanma yönünde tavizsiz tavır sergilediğini" söyleyerek, "Bu dikkate alındığında, Gazze'de durumun hızlı şekilde istikrara kavuşması yönünde herhangi bir yönelim görmüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı ​Lavrov, gelecekte Filistinlilerin katılımı ve Arap devletlerinin desteğiyle Filistin meselesinin çözümüne ilişkin toplantı düzenlemeyi planladıklarını bildirdi.

Rus Bakan Lavrov'dan ABD'ye Orta Doğu suçlaması: Felakete sürüklüyor - 1. Resim

''ABD, ORTA DOĞU'YU FELAKETE SÜRÜKLÜYOR''

ABD'nin Orta Doğu'ya yönelik siyasetine dikkati çeken Lavrov, "Yaşanan feci gerçekten çıkışın bulunması gerekiyor. Amerikan meslektaşlar, hem Filistin hem İsrail hem de Orta Doğu'yu felakete sürüklüyor." dedi.

Lavrov, ABD ile İngiltere'nin Filistin sorununun çözümüne yönelik bazı önerilerde bulunduğuna işaret ederek, "Bunlar, Filistin devletinin oluşturulmasına yönelik değil, İsrail yönetimi için uygun olacak şekilde Gazze'nin kontrol altına alınmasını kapsıyor." ifadesini kullandı. Bakan Lavrov, ABD ve müttefiklerinin, Orta Doğu'da domine olmaya ve Rusya'yı bu bölgeyle ilgili mekanizmalarda devre dışı bırakmaya çalıştığını söyledi.

Rus Bakan Lavrov'dan ABD'ye Orta Doğu suçlaması: Felakete sürüklüyor - 2. Resim

''KIZILDENİZ'DE DURUM KÖTÜLEŞİYOR''

Filistin dışında bazı bölgelerde saldırıların yaşandığına dikkati çeken Lavrov, ABD ve İngiltere'nin Yemen'e yönelik saldırı düzenlediğini hatırlattı.

Lavrov, Kızıldeniz'de durumun kötüleştiğini de belirterek, "Filistin sorununun onlarca yıl çözülmemesi ve kronik hale dönüşmesi, BM kararı çerçevesinde Filistin devletinin kurulmaması, Orta Doğu'da istikrarsızlığın ve şiddetin temel nedeni olacak." diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...