Tgrt Haber

ABD üssüne şok saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Editör: Furkan Günler / Kaynak: TGRT Haber
28 Ocak 2024 19:44 - Güncelleme : 28 Ocak 2024 22:10
ABD üssüne şok saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var
ABD,Suriye,Askeri Üs,Saldırı

Ürdün'de Suriye sınırındaki ABD üssüne drone saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıyı ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), doğruladı. İlk belirlemelere göre 3 ABD askeri öldü 25 asker yaralandı.

Orta Doğu diken üstünde. Bir tarafta Kızıldeniz'de Husilerle ABD-İngiltere arasında gerilim sürerken bir tarafta ABD'nin Suriye'deki üslerine peş peşe saldırılar düzenleniyor.

Ürdün-Suriye sınırında ABD üslerine saldırı gerçekleştirildi. İnsansız hava aracı ile yapılan saldırıda, 3 ABD askeri öldü, en az 25 ABD askeri yaralandı.

BİDEN: SALDIRIYI İRAN DESTEKLİ MİLİTANLAR YAPTI

ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün’deki ABD üssüne düzenlenen dron saldırısı hakkında yaptığı açıklamada, “Suriye ve Irak'ta faaliyet gösteren İran destekli radikal militan gruplar tarafından gerçekleştirildiğini biliyoruz” dedi.

ABD üssüne şok saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün’de Suriye sınırına yakın bir bölgede bulunan üsse düzenlenen dron saldırısıyla ilgili İran’ı hedef gösterdi. Biden, "Dün gece Ürdün'ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırı yakınında konuşlanmış güçlerimize insansız hava aracıyla yapılan saldırıda 3 ABD askeri öldürüldü ve çok sayıda kişi de yaralandı.ABD üssüne şok saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

"ŞÜPHENİZ OLMASIN TÜM SORUMLULARDAN HESAP SORACAĞIZ"

Bu saldırıyla ilgili gerçekleri hala topluyor olsak da, bunun Suriye ve Irak'ta faaliyet gösteren İran destekli radikal militan gruplar tarafından gerçekleştirildiğini biliyoruz. Hiç şüpheniz olmasın tüm sorumlulardan bizim seçtiğimiz bir zamanda ve şekilde hesap soracağız" dedi.

ABD üssüne şok saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

"ALÇAK BİR SALDIRI"

Söz konusu saldırının "alçak bir saldırı" olduğunu ifade eden Biden, saldırıda ölen askerleri vatansever olarak nitelendirerek, “Hep birlikte ailelerine karşı taşıdığımız kutsal sorumluluğu yerine getireceğiz. Onların onuruna, şanına layık olmaya çalışacağız. Terörle mücadele konusundaki kararlılığımızı sürdüreceğiz” dedi.

CENTCOM'DAN AÇIKLAMA

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Ürdün’ün Suriye sınırında bir ABD karakoluna yapılan saldırıyı teyit etti. CENTCOM, 3 ABD askerinin öldürüldüğünü en az 25 askerin yaralandığını bildirdi.

ABD üssüne şok saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

7 EKİM'DEN BU YANA ORTA DOĞU'DA İLK KEZ ABD ASKERLERİ ÖLDÜRÜLDÜ

ABD basınında yer alan haberlerde, söz konusu üssün adının Tower 22 olduğu ve İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk kez Orta Doğu'da ABD askerlerinin öldürüldüğü ifade edildi.

Tower 22 ilk kez hedef alınırken, 7 Ekim’den bu yana Irak ve Suriye'de ABD askerlerinin bulunduğu üslere yönelik 158’den fazla saldırı düzenlendi.

ÜRDÜN HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: SALDIRI SURİYE TOPRAKLARINDA GERÇEKLEŞTİ

Ürdün hükümeti, ABD kuvvetlerine yönelik saldırının ülke topraklarında değil Suriye sınırındaki Tenef Üssü'nde gerçekleştiğini duyurdu.

Ürdün hükümet sözcüsü Muhenned Mubaydin, El-Memleke TV'ye 3 ABD askerinin öldüğü, 25'inin yaralandığı saldırıyla ilgili açıklamada bulundu.

ABD üssüne şok saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Mubaydin, ABD güçlerine yönelik saldırının Ürdün topraklarında değil Suriye sınırı yakınlarında gerçekleştiğini ve Tenef Üssü'nün hedef alındığını bildirdi.

ABD askerlerinin konuşlandığı Tenef Üssü, Suriye-Irak-Ürdün üçgeninde yer alıyor.

ABD'nin açıklamasında ise saldırının Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Ürdün topraklarında gerçekleştiği bildirilmişti.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...