Tgrt Haber

Son dakika: BM'den Gazze için uluslararası eylem çağrısı: Dünya sessiz kalamaz

Editör: Birkan Cantürk / Kaynak: TGRT Haber
12 Kasım 2023 18:35 - Güncelleme : 12 Kasım 2023 19:25
Son dakika: BM'den Gazze için uluslararası eylem çağrısı: Dünya sessiz kalamaz
gazze,bm,israil

Son dakika haberi: BM kuruluşları tarafından yapılan ortak açıklamada, ''Gazze'de hastanelere yönelik devam eden saldırıların sonlandırılması için acil uluslararası eylem çağrısında bulunuyoruz. Hastanelerin, ölüm, yıkım ve çaresizliğin yaşandığı alanlara dönüştürülmesine dünya sessiz kalamaz'' ifadelerine yer verildi.

Gazze'ye yönelik saldırılarını 35 gündür aralıksız sürdüren İsrail ordusu, sivillerin sığındığı hastaneleri de hedef almaya devam ediyor.

Elektriği kesilen Şifa Hastanesi'nde kuvözde yaşama tutunmaya çalışan bebeklerden ikisinin daha oksijensiz kalarak hayatını kaybetmesi sonrası ise uluslararası kurumlar ayağa kalktı.

İSRAİL'İN SALDIRILARINA KARŞI ORTAK TEPKİ

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Khodr, BM Nüfus Fonunun (UNFPA) Arap Devletleri Bölge Direktörü Laila Baker ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Doğu Akdeniz Bölge Ofisi Direktörü Ahmed Al-Mandhari, İsrail'in Gazze'deki hastanelere yürüttüğü acımasız saldırılara ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

'DÜNYA ÖLÜMLERE SESSİZ KALAMAZ'

Gazze'de hastanelere yönelik devam eden saldırıların sonlandırılması için 'acil uluslararası eylem çağrısı' yapılan açıklamada "Hastanelerin, ölüm, yıkım ve çaresizliğin yaşandığı alanlara dönüştürülmesine dünya sessiz kalamaz" ifadeleri kullanıldı.

'HASTANE SALDIRILARI DEHŞET VERİCİ'

Şifa Hastanesi ve Kudüs Hastanesi dahil Gazze'deki hastanelere ve bunların civarına düzenlenen, aralarında çocuklar da dahil olmak üzere çok sayıda kişinin öldüğü saldırılara ilişkin haberlerin "dehşet verici" olduğu vurgulanan açıklamada, Gazze'nin kuzeyindeki birçok hastaneyi çevreleyen yoğun çatışmaların, sağlık personelleri, yaralılar ve diğer hastaların güvenli erişimini engellediği bildirildi.

SAĞLIK HİZMETLERİNE 137 SALDIRI GERÇEKLEŞTİ

DSÖ'nün son 36 gün içinde Gazze'deki sağlık hizmetlerine yönelik en az 137 saldırıyı kayıtlara geçirdiğine dikkat çekilere, bunların 521 ölüm ve 686 yaralanmaya neden olduğu belirtildi.

Görevi başında 16 sağlık çalışanının öldürüldüğüne ve 38'inin yaralandığına vurgu yapılan açıklamada, "Tıbbi tesislere ve sivillere yönelik saldırılar kabul edilemez. Bunlar uluslararası insani yardım ile insan hakları hukuku ve sözleşmelerinin ihlalidir. (Tıbbi tesislerin) Özellikle kriz zamanlarında tıbbi yardım alma hakkı asla engellenmemeli" ifadeleri kullanıldı.

Gazze Şeridi'ndeki hastanelerin yarısından fazlasının hizmet veremediği hatırlatılan açıklamada, çalışır durumda olanların büyük bir baskı altında olduğu ve çok sınırlı hizmet verdiği belirtildi.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...