Tgrt Haber

Son dakika! İrlanda Filistin devletini tanıyan ülkeler arasına katıldı

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Tgrthaber.com / Anadolu Ajansı
28 May 2024 14:37 - Güncelleme : 28 May 2024 16:47
Son dakika! İrlanda Filistin devletini tanıyan ülkeler arasına katıldı

Son dakika... Norveç ve İspanya'nın ardından İrlanda da Filistin'i devlet olarak tanıdığını duyurdu.

İsrail'in saldırıları altındaki Gazze'ye bombalar yağarken Tel Aviv yönetimine karşı adımlar peş peşe geldi. İspanya ve Norveç'in ardından geçtiğimiz günlerde Filistin'i tanıyacağını duyuran İrlanda da resmen devlet olarak tanıdıklarını açıkladı. 

FİLİSTİN'E BÜYÜKELÇİ ATANACAK

İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Micheal Martin, ülkesinin Filistin devletini resmen tanıdığını duyurarak yazılı açıklamada bulundu.

Martin, İrlanda hükümetinin kararının Filistin devletiyle tam diplomatik ilişkilerin kurulmasına izin verdiğini belirterek, "Filistin makamlarının resmi talebine bağlı olarak İrlanda hükümeti, İrlanda'daki Filistin misyonunun statüsünü büyükelçiliğe yükseltecek ve Filistin devletinden İrlanda'ya bir büyükelçi atanmasına izin verecek." ifadesine yer verdi.

Son dakika! İrlanda Filistin devletini tanıyan ülkeler arasına katıldı - 1. Resim

Bu kararın İrlanda'nın Ramallah'taki mevcut temsilciliğinin büyükelçiliğe dönüştürülmesine de izin verdiğini kaydeden Martin, "Filistin'in tanınması bir sürecin sonu değil, başlangıcıdır. Barış arayışına ve Filistin devletinin inşasına destek vermeye derinden bağlıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Martin, ülkesinin bu taahhüdünü on yıllar boyunca yoğun diplomasi ve uzun süredir devam eden kalkınma iş birliği programı aracılığıyla teyit ettiğinin altını çizdi.

Son dakika! İrlanda Filistin devletini tanıyan ülkeler arasına katıldı - 2. Resim

İRLANDA'DAN FİLİSTİN ÇAĞRISI

Filistin yönetiminin reform ve hizmet sunumu çabalarında uluslararası toplumun tam desteğini almasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Martin, bu amaçla ortaya konan çabayı artıracaklarını dile getirdi.

İrlandalı Bakan Martin, Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa ile ilerleyen sürece ilişkin önemli görüşmelerde bulunduğunu belirterek, barışın sağlanmasında anlamlı yol olarak Arap Barış Vizyonu konusunda Avrupalı ve Arap ortaklarla da temaslarda bulunduğunu bildirdi.

Son dakika! İrlanda Filistin devletini tanıyan ülkeler arasına katıldı - 2. Resim

İSRAİL'E MESAJ

Martin, "İrlanda, bu korkunç çatışmayı ve insani felaketi durdurabilecek, tüm esirlerin serbest bırakılmasını sağlayabilecek ve İsrail devletiyle barış ve güvenlik içinde var olan egemen, bağımsız Filistin devleti vizyonunu hayata geçirebilecek siyasi yolun oluşturulması için Filistin yönetimi, AB ve uluslararası ortaklarımızla yakın çalışmaya devam edecek." ifadesini kullandı.

NORVEÇ KARARI YÜRÜRLÜĞE KOYDU: FİLİSTİN DEVLETİ TANINDI

Norveç Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, ülkesinin Filistin devletini resmen tanıdığı bu "özel günü" Norveç-Filistin ilişkileri açısından bir dönüm noktası olarak niteledi.

İki devletli çözüm konusunda İsrail’in "yapıcı taahhütte" bulunmamasını eleştiren Eide, ülkesinin "30 yılı aşkın süredir Filistin devletinin en güçlü savunucularından biri" olduğunu vurguladı.

Karar yürürlüğe girdi, Norveç de Filistin'i resmen tanıdı - 1. Resim

İSPANYA BAŞBAKANI SANCHEZ DÜNYAYA DUYURDU

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, "İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'yı kapsayan bir Filistin devletini tanıyor. Tüm taraflarca kabul edilmediği müddetçe 1967 sınırlarındaki hiçbir değişikliği tanımayacağız" dedi.

Bu kararın, Orta Doğu'da iki devletli çözüm için önemli bir adım olduğunu vurgulayan Sanchez, "Barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan iki devlet hayalini canlı tutmalıyız" ifadelerini kullandı.

Son dakika! İspanya Filistin devletini resmen tanıdı - 1. Resim

İspanya'nın Ukrayna'da olduğu gibi Filistin'de de "uluslararası insan haklarına saygı ve uluslararası hukuka uygunluğu" savunduğunu kaydeden Sanchez, ülkesinin her zaman BM İnsan Hakları Sözleşmesi'ni savunacağının altını çizdi.

Kaynak: Tgrthaber.com / Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...