Tgrt Haber

Son dakika! İsrail'den esir takası adımı: Hamas'ın cevabı bekleniyor 

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: Anadolu Ajansı
20 Kasım 2023 23:33 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 00:30
Son dakika! İsrail'den esir takası adımı: Hamas'ın cevabı bekleniyor 
Hamas,,,Orta Doğu

Son dakika haberi: İsrail devlet televizyonu KAN'a konuşan bir analist, İsrail'in esir takası anlaşmasına "yeşil ışık" yaktığını ve Hamas'ın cevabını beklediğini iddia etti. 

İsrail devlet televizyonu KAN'a konuşan bir analist, İsrail'in esir takası anlaşmasında 'yeşil ışık' yandığını ve Hamas'ın cevabını beklediğini belirtti.

Roi Şaron adlı analist, Tel Aviv yönetiminin esir takasıyla ilgili olarak "Hamas'ın taleplerini kabul ettiğini ve şu anda karşı tarafın cevabını beklediğini" iddia etti.

Şaron, "Şu anda kritik saatlerdeyiz çünkü bir anlaşmaya varmaya her zamankinden daha yakınız" diyerek, geçtiğimiz günlerde Hamas'ın İsrail'e bir teklif sunduğunu ve İsrail'de Hamas'ın şartlarını kabul ettiğini sözlerine eklerken şunları söyledi: 

"Artık top Hamas'ın sahasında ve Hamas'ın sorumluluk ve ciddiyet göstermesi gerekiyor. Olumlu ceva gelirse, doğrulanabilir bir anlaşma yapmış olacağız."

İsrail'e göre, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

ORTA DOĞU'DA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 66, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde en az 5 bin 500'ü çocuk ve 3 bin 500'ü kadın olmak üzere 13 bin kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 217 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu öldü.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...