Tgrt Haber

Joe Biden'den Putin'e çok ağır sözler: Navalnıy'ın ölümünden sorumlusun

Editör: Furkan Günler / Kaynak: TGRT Haber
16 Şubat 2024 20:51 - Güncelleme : 16 Şubat 2024 21:38
Joe Biden'den Putin'e çok ağır sözler: Navalnıy'ın ölümünden sorumlusun
Joe Biden,Vladimir Putin,

ABD Başkanı Joe Biden, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'nın ölümünden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sorumlu tuttu. Biden, Rusya'ya yeni yaptırımlar olabileceği sinyalini de verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, hapishanede hayatını kaybeden Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy'nın şüpheli ölümüyle ilgili yaptığı ilk açıklamada, "Rus muhalif Navalnıy'nın ölümünden Putin sorumlu." dedi.

Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın, kaldığı hapishanede ölü bulundu.

Navalnıy'ın ölümü arkasında büyük soru işaretleri bırakırken, ABD Başkanı Joe Biden konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Yaptığı açıklamada, "Ne olduğunu tam olarak bilmiyorum ama Putin ve katillerinin neden olduğuna şüphe yok." ifadelerini kullanan Biden Navalnıy'ın ölümünden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sorumlu tuttu.

Son dakika: Joe Biden'den Putin'e çok ağır sözler - 1. Resim

RUSYA'YA YENİ YAPTIRIMLAR GELEBİLİR

 ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Navalnıy'ın ölümüne ilişkin ABD'nin yaklaşımını ve bundan sonraki muhtemel tutumlarını değerlendirdi.

Biden, Moskova'ya bugüne kadar çok sayıda yaptırım getirdiklerine ve Navalny'in ölümü bağlamında yeni yaptırımlar olabileceğine dikkati çekti.

"PUTİN ONU ZEHİRLEDİ"

Navalnıy'ın öldüğü yönündeki haberlerin doğru olmadığına inanmak için bir sebepleri bulunmadığını dile getiren Biden, "Aleksey Navalnıy'ın ölümüyle ilgili haberlere hem şaşırmadım hem de öfkelendim. Putin, onu zehirledi, tutuklattı ve yargılattı. Onu hapishaneye gönderdi ve izole etti." ifadesini kullandı.

Joe Biden'den Putin'e çok ağır sözler - 2. Resim

"NAVALNİ'NİN ÖLÜMÜNDEN PUTİN SORUMLU"

Moskova'nın Navalnıy ile ilgili farklı bir söylemde bulunacaklarına işaret eden Biden, "Navalnıy'ın ölümünden Putin sorumludur. Onun başına gelenlerden Putin sorumludur." dedi.

Biden, Moskova'ya bugüne kadar çok sayıda yaptırım getirdiklerine ve Navalnıy'ın ölümü bağlamında yeni yaptırımlar olabileceğine dikkati çekti.

Joe Biden'den Putin'e çok ağır sözler - 3. Resim

NAVALNIY'IN CEZALANDIRILMASI"

Kremlin'e muhalif Aleksey Navalnıy, zehirlendiği iddiasıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de tedavi gördükten sonra 17 Ocak 2021’de başkent Moskova'ya dönüşünde havalimanında tutuklanmıştı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine 2 Şubat 2021’de Moskova Şehir Mahkemesinde Navalnıy aleyhinde açılan dava sonuçlanmış; Navalnıy’ın geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmişti.

Rus mahkemesi, ağustos 2023'te cezaevinde bulunan Navalnıy’ı aşırılık yanlısı topluluk oluşturmaktan 19 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Aleksey Navalnıy, geçen yıl ocak ayında Rusya'da terörle ve aşırıcılıkla bağlantılı şahısların bulunduğu listeye dahil edilmişti.

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri (FSİN) tutuklu muhalif Navalnıy’ın bugün cezaevinde hayatını kaybettiğini bildirmişti.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...