Tgrt Haber

Stoltenberg'ten İran'a 'istikrarsızlaştırma' suçlaması

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
30 Ocak 2024 12:01 - Güncelleme : 30 Ocak 2024 12:01
Stoltenberg'ten İran'a 'istikrarsızlaştırma' suçlaması
nato,,iran,abd,rusya,ukrayna

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ortak basın toplantısında İran'ı Orta Doğu'yu istikrarsızlaştırmakla suçlarken, Ukrayna'ya yardım konusunda çekingen kalan ya da vazgeçen ülkelere de ''bu bir hayırseverlik değil'' diyerek seslendi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile beraber Washington'da ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda İran'a, Rusya-Ukrayna savaşına ve Çin ile Rusya'ya değinildi. Stoltenberg, 'otoriter rejimlere' karşı demokratik ulusların bir arada durması gerektiğinin altını çizdiği toplantıda, NATO'nun hayati bir önem taşıdığını söyledi.

Güvenliğin küresel bir mesele olduğunu dile getiren Stoltenberg, İran'ın "ülke içinde baskıcı, dışarıdaysa saldırgan tutum sergilediğini" aktararak, "İran, istikrar ve güvenliğe ihtiyaç duyan Orta Doğu'nun istikrarsızlaşmasından sorumludur." dedi.

İran'ın Kızıldeniz'de gemilere saldıran Husilere verdiği destekten duyduğu derin endişeyi dile getiren Stoltenberg, bu eylemlerin bölgedeki gerilimi tırmandırma riskini beraberinde getirdiğini söyledi.

Stoltenberg'ten İran'a 'istikrarsızlaştırma' suçlaması

''UKRAYNA'YA DESTEK HAYIRSEVERLİK DEĞİL''

Rusya-Ukrayna savaşından Rusya'nın galip gelmesinin İran, Kuzey Kore ve Çin'e cesaret vereceğini anlatan Stoltenberg, bunun Avrupa ve ABD için ciddi tehditler oluşturacağını belirtti.

Stoltenberg, NATO müttefiklerinin kolektif güvenliklerine yatırım olarak Ukrayna'yı desteklemelerinin öneminin altını çizerek "Ukrayna'ya verilen destek hayırseverlik değil, kendi güvenliğimize yaptığımız yatırımlardır." diye konuştu.

Savaşın sona ermesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in elinde olduğunu vurgulayan Stoltenberg, "Bu savaşı Başkan Putin başlattı ve komşusuna saldırmayı bırakırsa bugün sona erdirebilir. Ukrayna kendini savunmayı bırakırsa da savaş sona erebilir ama bu barış anlamına gelmez, Rus işgali anlamına gelir ve işgal barış değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Stoltenberg'ten İran'a 'istikrarsızlaştırma' suçlaması

''ÇİN VE RUSYA BİRLİĞİMİZİ BALTALAMAYA ÇALIŞIYORLAR''

Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'nın egemen ve bağımsız bir devlet olarak varlığını kabul etmesi gerektiğini dile getirerek "Müzakere masasında yaşananlar, savaş alanındaki durumla ayrılmaz şekilde bağlantılıdır. Dolayısıyla kalıcı ve adil bir barış istiyorsak Ukrayna'ya daha fazla silah ve mühimmat sağlamalıyız. Ukrayna'ya silah vermek barışa giden yoldur." ifadelerini kullandı.

İsveç'in NATO'ya tam üyeliğinin TBMM tarafından onaylanmasından duyduğu memnuniyeti yineleyen Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in katılımıyla birlikte İttifak’ın gücünü artırmasının Putin'in istediğinin tam tersi olduğunu savundu.

Stoltenberg, ABD ve NATO'nun birlikte dünyanın ekonomik ve askeri gücünün yüzde 50'sini oluşturduğunu vurgulayarak, "Çin ve Rusya'nın NATO gibi bir gücü yok. Bu yüzden her zaman birliğimizi baltalamaya çalışıyorlar." şeklinde konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...