Tgrt Haber

Türk köylerine sıçrayan Yunanistan yangınından acı haber

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
22 Ağustos 2023 15:30 - Güncelleme : 22 Ağustos 2023 15:43
Türk köylerine sıçrayan Yunanistan yangınından acı haber
yunanistan,yangın

Yunanistan'ın Batı Trakya bölgesindeki orman yangınlarıyla mücadele 4. gününde de sürerken acı haber geldi. Viotia bölgesinde hayvanları kurtarmak isteyen bir kişi hayatını kaybetti, Meriç Bölgesi'ndeki ise ormanlık alanda 18 kişinin cesedi bulundu.

Yunanistan'ın Batı Trakya bölgesi ve Atina yakınlarında çıkan orman yangınları rüzgarların etkisiyle yayılmayı sürdürüyor. Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Vasilis Kikilias yaptığı açıklamada, son 48 saat ve gelecek 48 saatin şiddetli rüzgar ve yüksek sıcaklıklar nedeniyle kritik olduğunu belirterek, gece yarısından bu yana 53 farklı noktada yangın çıktığını söyledi.

Türk köylerine sıçrayan Yunanistan yangınından acı haber

HAYVANLARI KURTARIRKEN CANINDAN OLDU

Dedeağaç, Gümülcine, Kavala, Orestiada, Viotia bölgeleri ve Eğriboz Adası’ndaki birçok köyde tahliye emri verildi. Viotia bölgesinde hayvanları alevlerden kurtarmaya çalışan bir kişinin dumandan etkilenerek hayatını kaybettiği, Kavala bölgesinin kuzeyinde ise yaralanan iki itfaiyecinin hastanede kaldırıldığı öğrenildi.

ORMANLIK ALANDA ÇOK SAYIDA CESET

Yunanistan'da yangınların devam ettiği Meriç Bölgesi'ndeki ormanlık alanda 18 kişinin cesedi bulundu.

YANGIN TÜRK KÖYLERİNE DE SIÇRADI

Ulusal itfaiye teşkilatı sözcüsü Ioannis Artopios yaptığı açıklamada, Türkiye sınırına yakın Dedeağaç’ta 4 gündür devam eden yangınlara 200'den fazla itfaiyeci ve 17 uçak ile müdahale edildiğini, yangın söndürme çalışmalarına ordunun yanı sıra gönüllülerin de katıldığını belirtti.

Türk köylerine sıçrayan Yunanistan yangınından acı haber

Alevlerin Dedeağaç Üniversite Hastanesi’ne yaklaşması nedeniyle tüm personel ve hastalar tahliye edildi. Dedeağaç'taki yangın söndürme çalışmalarına Romanya'dan 56 itfaiyeci ve Kıbrıs Rum Kesimi’nden 2 yangın söndürme uçağının katıldığı öğrenilirken, 19 Fransız itfaiyecinin ise Eğriboz’da yangına müdahale ettiği bildirildi.

Yunan sahil güvenliği tarafından yapılan açıklamada, Termiye Adası’nda da yangınlar nedeniyle 20 kişinin teknelerle tahliye edildiği, ekiplerin ayrıca Viotia ve Eğriboz için teyakkuzda olduğu kaydedildi.

Türk köylerine sıçrayan Yunanistan yangınından acı haber

Yangın, Türklerin yoğunlukta olduğu Yassıköy, Narlıköy, Susurköy, Kozlu Dere, Çepelli ve Müsellim köylerini etkisi altına aldı. Bazı evler yangından etkilendi. Köy sakinleri güvenli bölgelere götürüldü.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...