Tgrt Haber

Türkiye'nin İsrail'e yönelik kısıtlamaları Tel Aviv'i çıldırttı: Yaptırım tehdidi ve ABD'ye çağrı

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Tgrthaber.com.tr
09 Nisan 2024 12:11 - Güncelleme : 09 Nisan 2024 12:17
Türkiye'nin İsrail'e yönelik kısıtlamaları Tel Aviv'i çıldırttı: Yaptırım tehdidi ve ABD'ye çağrı

Türkiye'nin İsrail'e yönelik ihracat kısıtlaması Tel Aviv yönetimini çıldırttı. İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Türkiye'ye tepki göstererek, ABD'yi de harekete geçmeye çağırdı. 

Türkiye Ticaret Bakanlığı, İsrail ile ihracata kısıtlama getirdi. Bakanlık, 54 üründe kısıtlamanın uygulanacağını duyururken bu karar Tel Aviv yönetimini harekete geçirdi. İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Türkiye'ye yönelik yaptırım tehdidinde bulunurken ABD'ye de çağrıda bulundu. 

Sosyal medya hesabı X'te açıklama yapan İsrailli bakan, şunları yazdı:

"Erdoğan; Gazze'de kadınlara, kız çocuklarına, yetişkinlere tecavüz eden, öldüren ve bedenlerine saygısızlık eden ve çocukları diri diri yakan Hamas katillerine verdiği destek uğruna bir kez daha Türkiye halkının ekonomik çıkarlarını feda ediyor.''

''İsrail şiddete ve gasplara boyun eğmeyecek, ticaret anlaşmalarının tek taraflı ihlaline göz yummayacak ve Türkiye'ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacaktır.''

''İsrail'in Türkiye'nin ihracatını engelleyeceği ek bir ürün listesinin hazırlanmasını emrettim ve ayrıca ABD'deki kuruluşlara Türkiye'ye yatırımları durdurmalarını ve Türkiye'den ürün ithalatını önlemelerini ve ABD Kongresi'ndeki arkadaşlarımıza boykot yasalarının ihlallerini incelemelerini ve buna göre Türkiye'ye yaptırım uygulamalarını emrettim."

TÜRKİYE'NİN İSRAİL'E YÖNELİK İHRACAT KISITLAMALARI

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan dün yaptığı açıklamada İsrail'e yönelik yeni tedbir kararları aldıklarını duyurmuştu. Bugün ise Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan itibarıyla İsrail'e ihracatın kısıtlanacağını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı'nın İsrail'e yönelik kısıtlama kararı inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunu kapsıyor.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

İsrail'in, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi'nde yürüttüğü ve ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim yerlerine yönelik topyekün katliamda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimizin sayısı 33 binin, yaralı sayısı yüzbinlerin üzerindedir. Bunların büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Gazze Şeridi yerle bir olmuş, büyük bir yıkıma uğramıştır.

Gazze Şeridi'nde hayata tutunmaya çalışan Filistin halkı, çağımızda benzeri görülmemiş biçimde açlıkla ve her türlü yoklukla mücadele etmekte, en temel gıda maddelerine, tıbbi yardım ve malzemeye ulaşmaları İsrail tarafından engellenmektedir. Açlıktan ölümler artmakta, salgın hastalıklar yayılmaktadır.

"TÜRKİYE, DİPLOMATİK ÇALIŞMALARI EN ÜST DÜZEYDE YAPMIŞTIR"

Türkiye 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, önce kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hakim olması ve Gazze'nin yeniden imarı için, gerek taraflar nezdinde, gerekse uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yapmıştır.

Türkiye, İsrail'in saldırıları başladıktan sonra Gazze'ye ve Gazze halkının yardımına koşarak, başta gıda, sağlık, tıbbi yardım ve binlerce hasta tahliyesi olmak üzere, gemilerle ve uçaklarla on binlerce ton yardımları ulaştırmış ve bu alanda dünyada en önde gelen iki ülkeden biri konumunda olmuştur.

Bununla beraber, İsrail, uluslararası hukuku alenen çiğnemeye devam etmekte, uluslararası camianın sayısız siyasi ve hukuki ateşkes ve kesintisiz insani yardım sağlama çağrılarını yok saymaktadır.

İsrail bugüne kadar uluslararası hukukun ve düzenin temel yapıtaşları olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı’nın bu yönde almış oldukları hiçbir kararı maalesef uygulamamıştır.

Türkiye'nin İsrail'e yönelik kısıtlamaları Tel Aviv'i çıldırttı: Yaptırım tehdidi ve ABD'ye çağrı - 1. Resim

Bu kapsamda,

• Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2728, 2720 ve 2712 sayılı kararları,

• Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun ES-10/21 ve ES-10/22 sayılı kararları,

• Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin A/HRC55/L.30 sayılı kararı,

• Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail aleyhinde soykırım sözleşmesini ihlal iddiasıyla açılan dava kapsamında aldığı 26 Ocak ve 28 Mart 2024 tarihli ihtiyati tedbir kararları,

İsrail’e çok açık biçimde ateşkese varması, ve BM ile tam işbirliği içinde, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere ihtiyaç duydukları tıbbi malzeme ve sağlık hizmetleri dahil olmak üzere tüm temel insani yardımların kesintisiz şekilde sağlanmasına izin vermesi yükümlülüğü getirmiştir.

Özellikle BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı’nın söz konusu kararları hukuken bağlayıcıdır. Türkiye, tüm bu kararların uygulanmasının takipçisi olacağını defaatle açıklamıştır. Bu doğrultuda, Türkiye, 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren, ilk aşamada Ek’te belirtilen ürün grupları altında yer alan ürünlerin İsrail’e ihracatını kısıtlama kararı almış bulunmaktadır. Bu kararın gerekleri Ticaret Bakanlığı tarafından derhal yürütülecektir.

"GAZZE'DE ATEŞKES İLAN EDİLENE KADAR YÜRÜRLÜKTE KALACAKTIR"

Bu karar, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır. Esasen, çok önceden bu yana, İsrail’e askeri amaçla kullanılabilecek herhangi bir ürün veya hizmetin satışına ülkemizce izin verilmemiştir ve verilmemektedir.

Gazze Şeridi’nde gelinen vahim aşama çerçevesinde, uluslararası camianın tüm üyelerine çağrımız, İsrail’in uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uymasını teminen, üzerine düşenleri yerine getirmeleridir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve halkı olarak, bugüne kadar olduğu gibi Filistin’in ve halkının yanında yer almaya ve desteklemeye devam edeceğiz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

İSRAİL’E İHRACATI KISITLANAN ÜRÜN GRUPLARI 

 1. Alüminyum Profiller
  2. Alüminyum Teller
  3. Boyalar
  4. Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller
  5. Beton Mikserleri
  6. Çelik Borular Ve Bağlantı Parçaları
  7. Çelik Filmaşin
  8. Çelik Kaplar ve Depolar
  9. Çelik Köprü Aksamı
  10. Çelik Kuleler
  11. Çelik Profiller
  12. Çimento
  13. Çimentodan, Betondan veya Suni Taştanİnşaat için Bloklar ve Levhalar
  14. Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri
  15. Demir-Çelik Tüm Teller
  16. Ekskavatörler
  17. Elektrik Kabloları
  18. Elektrik Panoları
  19. Fayanslar
  20. Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri
  21. Forkliftler
  22. Granit
  23. Halat ve Kablolar
  24. Hırdavat Ürünleri
  25. Hidrolik Yağlar
  26. İnşaat Demiri
  27. İnşaat Makinaları
  28. İnşaat Yalıtım Malzemeleri
  29. İnşaatta Kullanılan Camlar
  30. Kimyasal Bileşikler
  31. Kimyasal Gübreler
  32. Klinker
  33. Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar veKancalar
  34. Kükürt
  35. Madeni Yağlar
  36. Makaralı Zincirler
  37. Mermer
  38. Metal İşleme Makinaları
  39. Metallerin İşlenmesinde KullanılanKimyasallar
  40. Mineral Gübreler
  41. Motor Yağları
  42. Paletler
  43. Plastik Borular
  44. Sandviç Paneller
  45. Seramikler
  46. Solvent Boyalar
  47. Tel Çekme Makinaları
  48. Testere Makinaları
  49. Tuğlalar
  50. Uçak Benzini ve Jet Yakıtı
  51. Vernikler
  52. Vinçler
  53. Yapıştırıcılar ve Tutkallar
  54. Yassı Çelik Ürünleri

Kaynak: Tgrthaber.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...