Tgrt Haber

UCM’den Rusya’ya gözdağı: 2 üst düzey komutana tutuklama kararı

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
05 Mart 2024 22:29 - Güncelleme : 05 Mart 2024 22:32
Uluslararasıcezamahkemesi, Rusya, Ukrayna

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna'da savaş suçu işledikleri iddiasıyla 2 Rus komutan hakkında tutuklama emri çıkardı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Ukrayna'da savaş suçu işledikleri iddiasıyla 2 üst düzey Rus komutan hakkında tutuklama emri çıkardı. Tutuklama emirleri, Ukrayna'daki savaşın başlamasından bu yana UCM tarafından Rusya'ya karşı ilk tutuklama emirleri olma özelliğini taşıyor.

UCM, Ukrayna'da savaş suçu işledikleri iddiasıyla üst düzey Rus komutanlar Sergei Kobylash ve Viktor Sokolov hakkında tutuklama emri çıkarıldığını duyurarak, söz konusu 2 Rus yetkili hakkında “10 Ekim 2022'den 9 Mart 2023'e kadar Ukrayna elektrik altyapısına karşı gerçekleştirilen füze saldırılarından" sorumlu olduklarına dair makul gerekçeler olduğunu belirtti.

UCM’den Rusya’ya gözdağı: 2 üst düzey komutana tutuklama kararı - 1. Resim

UCM’nin belirttiği tarihler arasında 58 yaşındaki Kobylash, Rusya Hava Kuvvetleri’nde Uzun Menzilli Havacılık Komutanı olduğunu, 61 yaşındaki Sokolov’un ise Karadeniz Filosun’da amiral olduğunu belirtti.

“RUS KOMUTAN ADALETİN YERİNİ BULACAĞINI BİLMELİDİR”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, UCM'nin iki Rus komutan hakkında tutuklama emri çıkarma kararını memnuniyetle karşıladyarak, “Ukraynalı sivillere ve kritik altyapıya karşı saldırı emri veren her Rus komutan adaletin yerini bulacağını bilmelidir. Bu tür suçların her faili, sorumlu tutulacaklarını bilmelidir" dedi.

UCM’den Rusya’ya gözdağı: 2 üst düzey komutana tutuklama kararı - 2. Resim

UCM’NİN PUTİN HAKKINDA TUTUKLAMA EMRİ

UCM, geçtiğimiz sene mart ayında Putin hakkında Ukrayna'da işlenen savaş suçlarından sorumlu olduğu iddiasıyla tutuklama emri çıkarmıştı. UCM, Ukrayna'ya yönelik ilk tutuklama emrinde, Putin'in yasadışı bir şekilde çocukların sınır dışı edilmesi ve insanların Ukrayna topraklarından Rusya'ya yasadışı bir şekilde nakledilmesi şüphesiyle tutuklanması çağrısında bulunmuştu. Mahkeme, Lvova-Belova için de aynı suçlamalarla tutuklama emri çıkarmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...