Tgrt Haber

Yunan basını halktan gizlenen F-35 bilgisini ortaya çıkardı

Editör: Murat Makas / Kaynak: TGRT Haber, ieidiseis.gr
29 Ocak 2024 09:27 - Güncelleme : 29 Ocak 2024 09:30
F-35,ABD,savaş uçağı,Atina

Yunan medyası, hükümetin ABD'den aldığı silahsız F-35 savaş uçaklarıyla ilgili halktan gizlediği bilgileri ortaya çıkardı.

Yunanistan'nın F-35 isteğini geri çevirmeyen ABD, savaş uçağı ve ekipmanlarının satışı konusunda kongreye resmi bildirimde bulundu. F-35 savaş uçağı konusunda Yunan halkından gizlenen bir bilgi ortaya atıldı. 

Lockheed Martin ve ABD Kongresi'nin resmi fiyatlarına göre, yalnızca silahsız F-35 platformunun maliyeti 9 milyar dolar.

Silahların maliyeti, uçağı edinme maliyetinden 3 ila 4 kat daha fazla. Dolayısıyla 40 adet F35'in 25 yıllık toplam maliyetinin 40 milyar civarında olacağı tahmin ediliyor.

Yunan basını halktan gizlenen F-35 bilgisini ortaya çıkardı

HAVA MUHAREBESİ İÇİN DEĞİL

Mevcut hükümet, bu özel tedarik için daha düşük maliyetler göstermek amacıyla, silahsız savunma sistemleri satın alarak önceki hükümetlerin yolunu izliyor. Yani, silahsız F-35'lerin hava muharebesi için değil, geçit törenleri için satın alındığı iddia edildi.

Yunan basını halktan gizlenen F-35 bilgisini ortaya çıkardı

Yunan Silahlı Kuvvetlerinin yakın geçmişten gelen travmatik bir deneyimi var:

2000 yılındaki PzH topları: Bu sistemin satın alınmasının nedeni olan 40 km menzilli füzeler henüz (24 yıl geçti halen yok) alınmadan satın alındı.

2002 yılında Leopard-2 tankları mühimmatsız olarak satın alındı.

2003 yılında, 20 yıl sonra (ömürlerinin ortasını aştılar) hala ilgili torpidolara sahip olmayan ultra modern denizaltılar satın alındı.

2005 yılında F-16'lar satın alındı ve Viper'lara yükseltilmelerine rağmen F16'ların kendilerini koruma sorunu hala çözülmedi.

Yunan basını halktan gizlenen F-35 bilgisini ortaya çıkardı

ABD'den gelecek F-35'ler yeni silahları içermeyecek. Çünkü Atina’nın, Türkiye'nin uzun bir silah sistemi listesi içeren F16 talebinin aksine, daha düşük maliyet göstermek için bunları istemediği öne sürüldü.

Ayrıca Savunma Bakanı'nın yerli savunma sanayinin güçlendirilmesine yönelik vaat ve açıklamalarına rağmen Yunanistan herhangi bir ortak üretim ya da F-35 bakımına herhangi bir düzeyde katılım talep etmiyor.

Kaynak: TGRT Haber, ieidiseis.gr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...