Tgrt Haber

Bakan Tekin'den müjde! Öğretmen atamaları için tarih verdi

Editör: Onur Kaya / Kaynak: Anadolu Ajansı
04 May 2024 16:35 - Güncelleme : 04 May 2024 16:45
Bakan Tekin'den müjde! Öğretmen atamaları için tarih verdi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin atama bekleyen öğretmenlere müjdeyi verdi. Bakan Tekin, atanacak öğretmen sayısı ve branş bazlı kontenjan dağılımının açıklanacağı tarihi duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni müfredat tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni müfredatta ders sürelerinin değişmeyeceğini vurgulayan Bakan Tekin, herhangi bir artış ya da azalmanın söz konusu olmayacağını ifade etti.

Atama bekleyen öğretmenleri de sevindirecek gelişmeyi paylaşan Tekin, yeni haftayı işaret etti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, her ayın ilk cumartesi günü farklı illerde düzenlenen "Öğretmenler Odası Buluşmaları" kapsamında bu kez Diyarbakır'daki öğretmenlerle merkez Sur ilçesinde tarihi İçkale Açık Hava Müzesi'nde bir araya geldi.

Bugüne kadar ikişer kez İstanbul ve Ankara'da olmak üzere Eskişehir, Konya, Kastamonu, Sivas, İzmir ve 10'uncusu Diyarbakır'da gerçekleştirilen buluşmalarda Tekin, öğretmenlerle sohbet etti, istişarede bulundu.

Kadim mirası yansıtan şehirlerden biri olan Diyarbakır'da bulunmaktan mutlu olduğunu kaydeden Tekin, eğitimde rotalarını öğretmenlerle birlikte belirlediklerini söyledi.

DERS SÜRELERİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Yeni taslağa göre müfredatın sadeleştirildiği gerekçesiyle ders sürelerinin kısalıp kısalmayacağı konusunda bir soru üzerine Tekin, "Müfredat değişikliğinin ders sürelerine etkisi söz konusu değil. Bu anlamda ders saatlerinde herhangi bir artış veya azalma olmayacak. Ders sürelerimiz mevcut haliyle devam edecek" dedi

Bakan Tekin'den müjde! Öğretmen atamaları için tarih verdi - 1. Resim

ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN?

Öğretmen atamalarıyla ilgili gelen bir soru üzerine Tekin, "Muhtemelen pazartesi günü hem atanacak öğretmen sayısı hem de branş bazında kontenjan dağılımları açıklanmış olur" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili sorular üzerine Türkiye'de öğretmenlerin nitelikleri ve seçiminden, hizmet içi eğitimine kadar birçok konuyu kapsayan yeni bir düzenleme yaptıklarını belirtti.

Tekin söz konusu kanunun; öğretmenlerin ve yöneticilerin hak, ödev ve sorumlulukları, öğretmenlik mesleğinde kariyer, eğitim çalışanlarının şiddetten korunması, öğretmenlerin hizmet içi eğitimi gibi konuları kapsayacağını söyledi.

"ÖĞRETMENLERE SAHİP ÇIKACAĞIM"

Kendilerine verdiği değer için şükranlarını sunan öğretmenlere Tekin, "Öğretmenlerime her daim sahip çıkacağımın ve onların hukukunu korumaya devam edeceğimin bilinmesini istiyorum. Yeter ki birlik ve beraberlik içinde azimle çalışalım" ifadelerini kullandı.

Kamuoyunun görüş ve önerilene sunulan yeni öğretim programı hakkında görüşlerini ileten öğretmenler de mevcut konuları yetiştiremediklerini, dolayısıyla yeni müfredatın hafifletilmesi ve sadeleştirilmesinin isabetli bir adım olduğunu kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...