Tgrt Haber

Edirne'de üniversite öğrencilerinden ulaşım zamlarına protesto: İndirim talep ediyoruz

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: Anadolu Ajansı
16 Kasım 2023 17:48 - Güncelleme : 16 Kasım 2023 17:50
Edirne'de üniversite öğrencilerinden ulaşım zamlarına protesto: İndirim talep ediyoruz
edirne,öğrenci,zam

Edirne'de bir grup üniversite öğrencisi toplu ulaşım zamlarını protesto etti. Öğrenciler, 11 lira 90 kuruş olan biniş ücretinin indirilmesini talep etti. Alkışlı protestonun ardından basın açıklaması sona erdi.

Edirne Belediye Meclisi eylül ayı toplantılarında toplu ulaşıma yüzde 40 zam yapılması kararlaştırılmış, 8 lira 50 kuruş olan öğrenci biniş ücreti 11 lira 90 kuruş, 12 lira olan sivil biniş ücreti 16 lira 80 kuruşa yükseltilmişti. Kentteki bir alışveriş merkezi önünde toplanan Trakya Üniversitesi öğrencileri, "Ucuz ulaşım istiyoruz", "Biz müşteri değil öğrenciyiz", "Ayrıcalık değil hakkımızı istiyoruz" ve "Mağdurluğumuzdan sorumlusunuz" yazılı dövizler açarak zamları protesto etti.

“İNDİRİM TALEP EDİYORUZ”

Grup adına açıklama yapan Trakya Üniversitesi öğrencisi Elif Negiş, Edirne Toplu Ulaşım Sistemi'nin (ETUS) yüksek ücretleri nedeniyle mağdur olduklarını söyledi. Yüksek ücretlerin kabul edilemez olduğunu belirten Negiş, "Edirne'de 43 bin 196 öğrenci bulunmakta. Sözde öğrenci dostu olan şehirde ETUS öğrenci kartına şu anda 11 lira 90 kuruş vermekteyiz. Bu ücreti öğrenciler olarak kabul etmiyor, en kısa sürede indirim yapılmasını talep ediyoruz." dedi.

Edirne'de öğrenciler ulaşım zammını protesto etti.

Negiş, Edirne'deki şehir içi ulaşım fiyatlarının pek çok ilden daha yüksek olduğunu öne sürdü. Mağduriyetlerinin giderilmesini istediklerini dile getiren Negiş, "Buradan Edirne Belediyesine ve ETUS yetkililerine sesleniyoruz. Neredeyse en pahalı ulaşıma sahip bir şehir olan Edirne'de, bu duruma acil şekilde çözüm bulunmasını talep ediyoruz. Kooperatif ve belediyenin inisiyatifine bırakılmak istemiyor, hakkımız olan indirimi talep ediyoruz. Mağduriyetimizin daha fazla devam etmemesini, şoförlerin kaba davranışlarına maruz kalmamayı istiyoruz." diye konuştu.

Alkışlı protestonun ardından basın açıklaması sona erdi. Öğrenciler olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...