Tgrt Haber

MEB 2024 Açık Lise sınav tarihleri ve kayıt yenileme sürecini açıkladı: AÖL 3. Dönem sınavları tarihi belli oldu

Editör: Murat Makas / Kaynak: tgrthaber.com, yenişafak
13 May 2024 14:34 - Güncelleme : 13 May 2024 14:34
MEB 2024 Açık Lise sınav tarihleri ve kayıt yenileme sürecini açıkladı: AÖL 3. Dönem sınavları tarihi belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Açık Öğretim Lisesi 3. dönem sınav takvimi merak konusu oldu. Açık liseye kayıt yaptıran öğrenciler şimdiden AÖL sınav tarihlerini sorgulamasına başladı. MEB, 2024 AÖL sınav tarihleri ve kayıt yenileme takvimini açıkladı.

Açık Öğretim Lisesi kayıt yenileme işlemleri 19 Nisan'da tarihinde başlayıp 16 Mayıs mesai bitimine kadar yapılabilecek. Peki, AÖL 3.dönem sınavları ne zaman? İşte 2024 Açık Lise AÖL sınav tarihleri.

AÖL 3. dönem sınavlar MEB tarafından düzenlenecek. Açık öğretim lisesi, açık öğretim imam hatip lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi sınavları da açıklanan açık öğretim lisesi sınav takvimi çerçevesinde gerçekleştirilecek. Açık öğretim liseleri sınavları 3 oturum halinde uygulanıyor. Her bir oturum için adaylara 100 dakika süre tanınıyor. Peki, AÖL 3.dönem sınavları ne zaman, hangi tarihte, ayın kaçında? İşte MEB Açık Öğretim Lisesi 2024 AÖL sınav tarihleri.

MEB 2024 Açık Lise sınav tarihleri ve kayıt yenileme sürecini açıkladı: AÖL 3. Dönem sınavları tarihi belli oldu - 1. Resim

AÖL 3. DÖNEM KAYIT YENİLEME TARİHİ VE ÜCRETİ

Açık Lise 3. dönem kayıt yenileme süreci 19 Nisan - 13 Mayıs tarihleri arasında olacak.

Kayıt yenileme işlemi için öğrenciler, 250 (iki yüz elli ) TL sınav katılım ücretini MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi hesabına https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı veya

T.C. Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Vakıflar Bankası TAO ve Türkiye Halk Bankası AŞ'nin ATM, mobil bankacılık ya da internet bankacılığı hizmetleri üzerinden yatıracaktır.

AÇIK LİSE 3. DÖNEM SINAVLARI TARİHİ

AÖL 3. dönem sınavları 3 oturumda aşağıdaki tarihlerde olacak.
AÖL 3. dönem sınavları 1. Oturum: 20 Temmuz 2024 Cumartesi günü Türkiye saati ile 10.00’da
AÖL 3. dönem sınavları 2. Oturum: 20 Temmuz 2024 Cumartesi günü Türkiye saati ile 14.00’te,
AÖL 3. dönem sınavları 3. Oturum: 21 Temmuz 2024 Pazar günü Türkiye saati ile 10.00’da.

AÖL AÇIK LİSE SINAVLARI NASIL YAPILACAK, ONLINE Mİ YÜZ YÜZE Mİ?

2023-2024 eğitim öğretim döneminde Açık Öğretim Lisesi'nin 1. ve 2. dönem sınavları okul ortamında yüz yüze gerçekleştirildi. AÖL 3. dönem sınavlarının da yüz yüze düzenlenmesi bekleniyor. Aksi bir açıklama gelmesi durumunda haberimiz güncellenecek.

AÖL SINAV DERS GEÇME KREDİSİ KAÇ?

Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenciler bu derslerden muaf olur ( Türk Dili Edebiyatı, Dil ve Anlatım dersleri hariç). Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan öğrenciler için mezuniyet kredisi 170 kredidir. Örgün eğitimden ayrılıp tasdiknamesi ile başvuru yapan öğrenciler başarılı oldukları derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

MEB 2024 Açık Lise sınav tarihleri ve kayıt yenileme sürecini açıkladı: AÖL 3. Dönem sınavları tarihi belli oldu - 2. Resim

AÇIK LİSE DERS GEÇME NOTU KAÇ?

Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100'lük sistem olarak uygulandığından bir dersten başarılı olmak için, 45 puan alınması gerekir.

Öğrenciler isterlerse sınav sonuçlarına ve sorulara itiraz edebilir. Adayların; sınav sorularına itirazlarını, sınav sorularının ilanından sonra 3 (üç) takvim günü, sonuçların ilanından sonra 5 (beş) takvim günü içinde Ölçme Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapmaları gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de YKS sınavlarında diploma notuna bağlı olarak ek puan almaktadırlar. Açık Öğretim Lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken KPSS sınavlarına girebilmektedir.

Kaynak: tgrthaber.com, yenişafak
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...