Tgrt Haber

MEB müfredatı değiştiriyor: Revize edeceğiz

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: Anadolu Ajansı
19 Kasım 2023 17:10 - Güncelleme : 19 Kasım 2023 17:17
MEB müfredatı değiştiriyor: Revize edeceğiz
Milli Eğitim Bakanlığı,Müfredat,Yusuf Tekin

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, meslek, spor, güzel sanatlar ve turizmle ilgili liselerin tamamını tematik hale getireceklerini söyleyerek eğitim-öğretim müfredatını revize edeceklerini duyurdu. 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ankara Ticaret Odası (ATO) Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'TravelExpo Ankara 6'ıncı Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda konuşma yaptı. 

Türkiye'de kamu kurumları ve üniversitelerin toplumun bağlantısını daha güçlü yapabilmesi adına çalışmalar yapacaklarını söyleyen Bakan Tekin, "Üniversitelerdeki akademisyen arkadaşlarımızın toplumsal problemlerin çözümü için ürettiği çözüm önerileri, ilgili kamu kurumları ya da ilgili kesimler tarafından yeterince dikkate alınmıyor veyahut problemlerin çözümü için üniversitelerden akademisyen arkadaşlardan yeterince bilgi, destek talep edilmiyor. Sadece bir genelleme yaptım ama özel olarak turizm fakültelerimizin bu anlamda işin içerisine dahil edilmesi gerekiyor" dedi.

Tekin, öğretim programlarında bir değişiklik planladıklarını ve bu konunun kamuoyunda da tartışıldığını söylerken, "Eğitim-öğretim kurumlarımızdaki programlarımızın, çocuklarımızın güncel hayatında karşı karşıya kalabilecekleri problemlerin çözümünde kullanabileceği hale getirilmesini, çocuklarımızın seviyelerine uygun bir hale getirilmesini, seyreltilmesini ve bizim kültürümüze ait referans değerlerimizin bu programların içerisine yedirilmesini arzu ediyoruz. Bütün bu çaba doğrultusunda da müfredatlarımızı revize edeceğiz. Ama böyle çalakalem projeler değil; vizyoner, uzun vadeli" diye konuştu. 

GASTRONOMİ LİSESİ GELİYOR

Müfredatlar revize edilirken Türkiye'nin turizmine katkıda bulunabilecek adımların nasıl atılacağının, çocukların bu anlamda nasıl yetiştirilebileceğinin üzerinde durduklarını vurgulayan Tekin, "Turizm konusunda da sektör temsilcileriyle bu anlamda ortak çalışmaya açık olduğumuzu beyan etmek istiyorum" diye konuştu. 

Turizm meslek liselerinin, mesleki teknik Anadolu liselerinin bünyesinde faaliyet gösterdiğini anlatan Tekin, şunları kaydetti:

"Şimdi biz meslek liselerinin tamamını sektörle işbirliği halinde, sektöre katkı verecek şekilde revize etme yolundayız. Meslek liselerinin, spor liselerinin, güzel sanatlar liselerinin ve turizmle ilgili liselerin tamamını tematik hale getirmeye çaba sarf ediyoruz. Bu anlamda önümüzdeki günlerde 'gastronomi lisesi' alt başlığıyla bir programı sizlerle paylaşmış olacağız. Anadolu yemekleri, annelerimizin reçeteleri, Osmanlı mutfağı, Selçuklu mutfağı, hepsinin içerisinde yer aldığı, aynı zamanda bu mutfağın nasıl servis edilmesi gerektiğine dair uygulamalı bilgilerin de yer aldığı bir liseyi sizlerle paylaşmış olacağız.

Yine bu kapsamda olgunlaşma enstitülerimiz ve halk eğitim merkezlerimizin yaptıkları şeyler var. Biliyorsunuz, olgunlaşmalarda üretilen ürünlerin kamuoyuyla buluşturulduğu, alıcılarıyla buluşturulduğu Bohça mağazalarımız var. Aynı şekilde halk eğitim merkezlerimiz için bir marka oluşturulabilir. Gastronomi için bir uygulama markası oluşturulabilir. Bunlar da üzerinde çabaladığımız konulardan bir tanesi."

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...