Tgrt Haber

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! ÖSYM Başkanı'ndan YKS öncesi kritik uyarı geldi

Editör: Onur Kaya / Kaynak: Anadolu Ajansı
07 Haziran 2024 10:17 - Güncelleme : 07 Haziran 2024 10:39
Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! ÖSYM Başkanı'ndan YKS öncesi kritik uyarı geldi

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, hafta sonu gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi kritik uyarılarda bulundu. Milyonlarca gencin hayatını ilgilendiren sınav için vatandaşları duyarlı olmaya davet eden Ersoy, "Adaylarımız için stressiz, gürültüsüz ve trafiksiz bir ortam hazırlanması önemli" dedi.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) yarın yapılacak. 3 milyondan fazla adayın gireceği sınav öncesi önemli uyarılar geldi.

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, 'İletişim Buluşmaları' programında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

YKS başvurularına ilişkin bilgiler veren Bayram Ali Ersoy, "8 Haziran Cumartesi 10.15'te başlayacak Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 3 milyon 120 bin 878, 9 Haziran Pazar 10.15'te başlayacak Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) 2 milyon 19 bin 709 ve aynı gün saat 15.45'te gerçekleşecek son oturum Yabancı Dil Testi'ne (YDT) ise 233 bin 389 aday katılacak. YKS oturumları için bu sene 5,5 milyona yakın soru kitapçığı basıldı. Bu kadar geniş kapsamlı sınav, devasa süreçleri gerektiriyor" bilgilerini verdi.

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! ÖSYM Başkanı'ndan YKS öncesi kritik uyarı geldi - 1. Resim

'SINAV SORULARI JAMMER İLE KORUNDU'

Sınav güvenlik önlemlerine ilişkin soruları yanıtlayan Ersoy, soru kitapçıklarının Faraday kafesi ile kaplı ve sinyal karıştırıcı jammer sistemiyle korunan kapalı matbaa merkezinde basıldığını ve buradaki görevlilerin YKS sonuna kadar 40 gün süresince dışarı çıkamadığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bu merkezde, günde 200 bin soru kitapçığı basılabiliyor. Soru kitapçıklarımızın ve sınav evraklarımızın nakil araçlarıyla takibini elektromekanik kilitlerle kilitliyoruz. Bu kilitler, sınav sabahı Ankara'dan açılıyor. Dijital baskı teknolojileri itibarıyla dünyada ilk 3'te olan bir kurumuz. ÖSYM Türkiye'nin birikimini ve yarınlarını inşa eden kurum. Bizim sorularımız bir standart ortaya koymuştur. Toplum nezdinde de güvenilirliği en yüksek olan kurumlardandır."

ENGELLİ ADAYLARA 30 DAKİKA EK SÜRE

Bayram Ali Ersoy, bu yıl yapılan düzenlemeyle ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adayların tamamına 30 dakika ek süre verilmesinin kararlaştırıldığını hatırlattı.

TYT'ye toplam 12 bin 848, AYT'ye 8 bin 334, YDT'ye ise 1032 engelli aday katılacağını söyleyen Ersoy, "TYT oturumunda 1911 okuyucu-işaretleyici, AYT'de 1140 okuyucu-işaretleyici, YDT'de ise 76 okuyucu-işaretleyici görev alacak" şeklinde konuştu.

"ELEKTRONİK SINAVLARIN SAYISINI ARTIRMAK İSTİYORUZ"

Türkiye'de elektronik sınavların sayısını ve kapasitesini artırmayı hedeflediklerini bildiren Ersoy, "Türkiye'de e-sınavlarla adaylara farklı alternatifler sunmak istiyoruz. Bunun en büyük getirisi maliyetin düşürülmesi ve ilerleyen süreçlerde kapalı matbaanın 40 günlerden 5 günlere kadar düşürülmesi olacak." dedi.

"STRESSİZ, GÜRÜLTÜSÜZ VE TRAFİKSİZ BİR ORTAM HAZIRLANMASI ÖNEMLİ"

ÖSYM Başkanı Ersoy, YKS öncesi ilgili pek çok kurumla toplantılar yaptıklarını ve gerekli önlemlerin alınması konusunda çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! ÖSYM Başkanı'ndan YKS öncesi kritik uyarı geldi - 2. Resim

VATANDAŞLARA 'GÜRÜLTÜ' UYARISI

"Öğrencilerin sınava gireceği okulların çevresinde gürültü yapılmaması konusunda toplum olarak hassas davranılması" uyarısında bulunan Ersoy, uygulama yapılacak okulların çevresinde adayları olumsuz etkileyecek durumlardan kaçınılmasını, özellikle gürültü çıkartacak çalışmalar yapılmamasını istedi.

Bu noktada ilgili kurumlara bilgilendirme yapıldığını aktaran Ersoy, şöyle konuştu:

"Sınav binalarında uygun koşulların sağlanması ve etrafının gürültüden yalıtılması önemli. Sınav binalarının etrafında herhangi bir çalışma veya etkinlik yapılmaması, pazar kurulmaması, inşaatların ve yol çalışmalarının durdurulması ve gerekli diğer tedbirlerin alınması konusunda tüm ilgili kurumlarla resmi yazışmalarımızı yaptık. Gerekli önlemlerin alınması için ilgili pek çok kurumla toplantılar yaptık.

Bunun için valilikler, belediyeler, milli eğitim müdürlükleri ve emniyet müdürlükleri ile sürekli koordinasyon halinde pazar günü akşamına kadar çalışmalarımız sürecek. Trafik akışının da emniyetli şekilde sağlanması ve toplu ulaşım imkanlarının artırılması konusuna da işaret ettik. Adaylarımız için stressiz, gürültüsüz ve trafiksiz bir ortam hazırlanması önemli. Toplumsal olarak bu konuda hep birlikte göstereceğimiz duyarlılık çok önemli."

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! ÖSYM Başkanı'ndan YKS öncesi kritik uyarı geldi - 3. Resim

FENERBAHÇE'NİN SEÇİMİ ÖĞRENCİLERİ ETKİLER Mİ?

İstanbul'da YKS ile aynı tarihe denk gelen Fenerbahçe Kulübü Olağan Seçimli Genel Kurul toplantısına ilişkin soru üzerine Ersoy, şu bilgileri verdi:

"Kadıköy'de 49 okulda sınav yapıyoruz, Fenerbahçe Kulübü Genel Kurulunun yapılacağı yere yakın 3 okulumuz var, diğerleri uzak. Üyelerin Kadıköy'e giderken oluşturabileceği trafik yoğunluğunu ve gürültüyü düşündük. Bu konuda alınabilecek tedbirler konusunda Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ile görüştük. Ali Koç, 'Biz bu konuda çok duyarlıyız" dedi ve bütün üyelere gerekli hatırlatmaları yapacaklarını söyledi."

ÖSYM Başkanı Ersoy, adayların sınavdan önce sınava girecekleri binaları görmelerini ve sınavdan bir saat önce sınav yerlerinde hazır bulunmalarını beklediklerini, yanlarında sınava giriş belgelerini ve geçerli kimlik belgelerini bulundurmayı unutmamalarını istedi.

HIRVATİSTAN'DAKİ SINAV

Ersoy, ÖSYM'nin, 18 Yaş Altı Milli Futbol Takımı futbolcuları için Zagreb'de YKS düzenlemesine ilişkin soruları da cevapladı.

Federasyondan genç millilerin YKS tarihlerinde Zagreb'de olacakları ve o ülkede sınav yapılması teklifinde bulunduklarını aktaran Ersoy, "Teklifi, ÖSYM olarak değerlendirdik. Milli bir mesele olduğundan ve toplumun da rahatlıkla kabul edebileceği bir durum olduğundan sınavı Hırvatistan'da yapmaya karar verdik" dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...