Tgrt Haber

Okullarda karneler bugün dağıtılıyor: Karnelerde değişiklik var! MEB 4 alanda yaz okulu açıyor

Editör: Banu İriç / Kaynak: Anadolu Ajansı
14 Haziran 2024 02:51 - Güncelleme : 14 Haziran 2024 02:52
Okullarda karneler bugün dağıtılıyor: Karnelerde değişiklik var! MEB 4 alanda yaz okulu açıyor

Öğrenciler bugün karne almak için son kez okullarına gidecek. MEB, bu yıl ortaokullarda ilk kez yeni tasarımlı karneleri dağıtacak ayrıca sınıf geçme sistemindeki bazı değişiklikler de uygulanacak.

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı okullarda bugün son kez ders zili çalacak. Öğrencilerin bugün karne almak için okullarına gitmesiyle 2023-2024 eğitim öğretim yılı son bulacak. Bakanlık karnelerde ve sınıf geçme sisteminde bazı değişikliklere gitti. Ayrıca yaz okulları için de tarihler belirlendi.

İlk ve ortaöğretim kurumlarında eğitim alan 20 milyondan fazla öğrenci ile 1,2 milyona yakın öğretmen, 2023-2024 eğitim öğretim yılı için 11 Eylül 2023'te ders başı yaptı. Birinci dönem ara tatili 13-17 Kasım 2023, ikinci dönem ara tatili ise 8-12 Nisan'da yapıldı.

5 Şubat'ta başlayan ikinci dönem bugün sonlanıyor. Öğrenciler, eğitim öğretimin yorgunluğunu son ders zilinin ardından karnelerini alarak atacak.

Okullarda karneler bugün dağıtılıyor: Karnelerde değişiklik var! MEB 4 alanda yaz okulu açıyor - 1. Resim

İLK KEZ YENİ TASARIMLI KARNE

Ayrıca bu yıl ilk kez ortaokul öğrencilerine, ders notlarının yanında sosyal etkinliklere katılım durumlarının da işleneceği yeni tasarımlı karneler dağıtılacak.

Bu yıl yeni ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek. 9'uncu sınıflarda 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler, artık sınıf tekrarı yapacak. Sınıf geçmede Türkçe baraj puanı da 70'e çıkarıldı.

2024-2025 eğitim öğretim yılının başlamasından itibaren Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredat, okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlamak üzere kademeli şekilde hayata geçirilecek.

Öğrenciler, 2024-2025 eğitim öğretim yılı için 9 Eylül 2024'te ders başı yapacak.

Okullarda karneler bugün dağıtılıyor: Karnelerde değişiklik var! MEB 4 alanda yaz okulu açıyor - 2. Resim

1 TEMMUZ İTİBARIYLA YAZ OKULLARI BAŞLIYOR

MEB, 1 Temmuz itibarıyla ilkokul 2. sınftan itibaren tüm kademelerdeki öğrenciler için "spor", "görsel sanatlar", "müzik" ve "bilişim" olmak üzere 4 alanda ücretsiz yaz okulları açacak.

Yaz okullarının yanında ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencileri için akademik derslere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları verilecek.

Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarındaki kurslar, il ve ilçe merkez komisyonları tarafından belirlenen merkezlerde açılacak. Öğrenci ve kursiyerlerden kurs ücreti alınmayacak.

Okullarda karneler bugün dağıtılıyor: Karnelerde değişiklik var! MEB 4 alanda yaz okulu açıyor - 3. Resim

EN FAZLA 2 DERS SEÇİLEBİLECEK

Mezunlara yönelik kurslar ise halk eğitimi merkezlerinde verilecek.

Kurslar, 1 Temmuz'da başlatılıp 29 Ağustos'ta tamamlanacak. 2 Eylül itibarıyla eğitim öğretim dönemi destekleme ve yetiştirme kursları açılacak.

Yaz okulu kapsamında açılan kurslar, saat 13.30'dan sonra ve haftada 5 gün planlanacak. Bir dersten günlük 2 saatten fazla planlama yapılamayacak kursların süresi 4 haftadan az, 8 haftadan fazla olmayacak.

Yaz okulu kapsamında, 2. sınıftan itibaren tüm sınıf kademelerinde öğrenim gören öğrenciler, en fazla 2 alanda ders seçebilecek.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...