Tgrt Haber

Son dakika... ÖSYM, 2023 ALES/3 sonuçlarını açıkladı

Editör: Onur Kaya / Kaynak: TGRT Haber, Anadolu Ajansı
05 Aralık 2023 10:22 - Güncelleme : 05 Aralık 2023 10:45
Son dakika... ÖSYM, 2023 ALES/3 sonuçlarını açıkladı
ösym,ales

Son dakika haberi: ÖSYM, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçlarını açıkladı. Adaylar sınav sonuçlarına ÖSYM'nin resmi internet sitesinden ulaşabilecek. Öte yandan cevap anahtarı da erişime açıldı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), merakla beklenen sınav sonuçlarını açıkladı. 2023 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2023-ALES/3) sonuçları erişime açıldı.

ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 19 Kasım'da gerçekleştirilen ALES'in değerlendirme işlemleri tamamlandı. Adaylar, sınav sonuçlarına ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecek.

ALES SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

CEVAP ANAHTARI ERİŞİME AÇILDI

ÖSYM, ALES cevap kağıtlarını da erişime açtı. ÖSYM'nin resmi internet sitesinde konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"19 Kasım 2023 tarihinde uygulanan 2023 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2023-ALES/3) adaylarının cevap kâğıtlarının görüntüleri, cevap kâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunmasıyla elde edilen cevapları ve soruların doğru cevapları, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 5 Aralık 2023 tarihinde saat 10.15’ten itibaren 10 gün süreyle erişime açılmıştır.

Adaylar; ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresine T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yapıp ilgili sınavı ve 'Cevap Kâğıdı Görüntüleme' ekranını seçerek sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü, işaretlemelerini, işaretlemelerinin optik okuyucularla okunmasıyla elde edilen cevaplarını ve doğru cevapları görebilecektir.

Ayrıca adaylar; aday cevaplarının ve cevap anahtarının yayımlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebilecektir. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenmektedir. İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösterilmektedir.

Bu uygulama, adayı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaynak: TGRT Haber, Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...