Tgrt Haber

YKS için yeni karar! Ek süre bir yıl erkene çekildi

Editör: Banu İriç / Kaynak: Akşam
13 May 2024 07:29 - Güncelleme : 13 May 2024 07:29
YKS için yeni karar! Ek süre bir yıl erkene çekildi

ÖSYM 8-9 Haziran'da yapılacak YKS sınavı için yeni karar verdi. Önümüzdeki sene başlayacak uygulama bu sene yapılacak.

ÖSYM engelli adaylar için 30 dakika ek süre uygulamasını bu yıl 8-9 Haziran'da yapılacak sınavda başlatacak.

Serebral palsi nedeniyle yüzde 76 oranında engelli olan bir öğrenci, parmak hareketlerinde ince beceri yokluğu bulunduğunu, kalem tutma, çizme, işlem yapma ve yazma gibi ince motor becerisi gerektiren durumlarda akranlarına göre daha yavaş hareket ettiğini belirterek, bu yıl gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) ek süre verilmesi talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) başvuruda bulunmuştu.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2022'de yayımlanan yönetmelikte engelli öğrencilere ek süre verilmesinin kararlaştırıldığını, ancak 2024'teki bir düzenlemeyle söz konusu uygulamanın 2024-2025 eğitim öğretim yılı başına kadar ertelendiğini bildiren öğrenci, başvurusunda bu yıl gireceği sınavda ek süreden yararlandırılmasını talep etmişti. Başvuruyu inceleyen KDK, 2024-2025 eğitim öğretim yılında yapılacak YKS'de uygulanacak olan sınavda ek süre uygulamasının, başvurucu öğrencinin yıl kaybına uğramaması adına 8-9 Haziran'da yapılacak sınavda da uygulanması adına ÖSYM'ye tavsiyede bulunmuştu.

YKS için yeni karar! Ek süre bir yıl erkene çekildi - 1. Resim

BU YIL BAŞLIYOR

ÖSYM de tavsiye üzerine, 2025'te başlayacak ek süre uygulamasını öne çekti. ÖSYM'nin konuya ilişkin kararında, "2024-YKS dahil yükseköğretime geçiş sınavlarında ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adaylara 30 dakika ek süre verilmesine karar verilerek, ilgili tavsiye kararınızda Başkanlığımıza yönelik belirtilen tavsiye uygulamaya alınmıştır" ifadesi kullanıldı.

 

Kaynak: Akşam
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...