Tgrt Haber

YÖK Başkanı Özvar’dan akademisyenlere “İsrail” çağrısı: Tavır alın

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: Anadolu Ajansı
10 Aralık 2023 18:17 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 18:47
İsrail,YÖK,

YÖK Başkanı Özvar, bilim insanlarına İsrail'in baskı ve saldırılarıyla ilgili çağrıda bulundu. Özvar, akademisyenleri yaşanan işgale karşı tavır almaya çağırdı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik işgal girişimi devam ediyor. Özellikle havadan ve karadan baskılarını artıran İsrail askeri, sivilleri de yoğun bir şekilde hedef alıyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, bilim insanlarını ve uluslararası kurumları, İsrail'in insanlık dışı baskı ve saldırılarına karşı tavır almaya ve insani görevlerini yerine getirmeye davet etti.

Özvar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail'e tepki gösterilerinde ifade özgürlüğünü savunan Pensilvanya Üniversitesi Rektörü Liz Magill'in, ABD Kongresi Eğitim ve İş Gücü Komisyonu'nda ifadeye çağrıldığını ve gelen baskıların ardından istifa etmek zorunda kaldığını bildirdi.

“MÜCADELE MESAJI”

Harvard Üniversitesi Rektörü Claudine Gay ve MIT Rektörü Sally Kornbluth'un da "Müslüman karşıtlığı ve nefretin her türlüsünün artışına karşı mücadele edeceklerini" belirtmeleri nedeniyle istifaya zorlandığına dikkati çeken Özvar, akademisyenlere önemli bir görev düştüğünü kaydetti.

“TAVIR ALMAYA” DAVET ETTİ

Özvar, şunları kaydetti: "Üniversiteler insanlığın vicdanını koruması için önemli bir görev yaparlar. Üniversiteler ve akademisyenler üzerindeki bu baskıyı kabul etmek mümkün değildir. İsrail'in zulmüne yönelik protestolara tepki göstermek yerine Filistin halkının haklı mücadelesinden yana cesurca tavır alan bilim insanlarına teşekkür ederim. Bu vesileyle tüm bilim insanlarını ve uluslararası kurumları İsrail'in insanlık dışı baskı ve saldırılarına karşı tavır almaya ve insani görevlerini yerine getirmeye davet ediyorum."

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...