Tgrt Haber

ABD yaptırımları krizi derinleştirdi! O ülke benzin fiyatlarına yüzde 500’lük zamma hazırlanıyor

29 Şubat 2024 17:43 - Güncelleme : 29 Şubat 2024 17:51
ABD yaptırımları krizi derinleştirdi! O ülke benzin fiyatlarına yüzde 500’lük zamma hazırlanıyor
petrol,akaryakıt fiyat,benzin fiyatları

Küba’da kriz derinleşiyor. ABD'nin ticari ambargosuyla karşı karşıya olan Küba'da 94 oktan benzin fiyatına yüzde 500 zam yapılacağı açıklandı.

Güney Amerika ülkesi  ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya. Küba'da benzin fiyatına yüzde 500’lük zam yapılacağı açıklandı. ABD'nin yaptırımları ve pandemiyle birlikte ekonomik sıkıntıların derinleştiği ülkede, 30 pezo olan bir litre 94 oktan benzinin fiyatı şubat itibarıyla 156 pezo seviyesine çıkacak.

DİĞER YAKIT ÜRÜNLERİ DE ETKİLECEK

BBC'nin haberine göre, söz konusu fiyat artışının cari açığın azaltılmasına yardımcı olması umuluyor. Maliye Bakanı Vladimir Regueiro, dizel ve diğer yakıt türlerinin de benzer fiyat artışlarından etkileneceğini söyledi. Ülkede yerleşim yerlerindeki büyük tüketiciler için elektrik fiyatları yüzde 25 artırılırken, doğal gazda da fiyat artışına gidilmişti.

SADECE ABD DOLARI KABUL EDEN PETROL OFİSLERİ AÇILACAK

Regueiro, Küba hükümetinin, uluslararası pazarda yakıt alabilmek için döviz toplamak üzere sadece ABD doları kabul eden 29 yeni petrol istasyonu açacağını da belirterek, "Bu önlemler ile ekonomimizin canlanması amaçlanıyor" diye konuştu.

DÜNYANIN EN UCUZ YAKITI OLDUĞU SÖYLEMİŞLERDİ

ABD'nin yaptırımları, pandemi ve yapısal sorunlar sebebiyle ekonominin zayıfladığı ülkede geçtiğimiz ay da Ekonomi Bakanı Alejandro Gil, hükümetin artık sübvanse edilmiş fiyatlardan yakıt satmayacağını, ülkedeki yakıtın 'dünyanın en ucuzu' olduğunu söylemişti.

Ekonomi Profesörü Omar Everleny Pérez ise AFP haber ajansına yaptığı değerlendirmede, Küba'da petrol küresel standartlara göre ucuz olsa da diğer ülkelerdeki maaşlarla karşılaştırıldığında ülkedeki yakıtın aslında 'çok pahalı' olduğunu belirterek, hükümetin aldığı zam kararının Küba toplumunun tamamını etkileyeceğini aktardı.

Kaynak: BBC
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...