Tgrt Haber

Afrika üretiyor, Avrupa tüketiyor! Çikolatada karamsar tablo: Fiyatlar rekor seviyede

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber
25 Ağustos 2023 15:38 - Güncelleme : 25 Ağustos 2023 16:23
Afrika üretiyor, Avrupa tüketiyor! Çikolatada karamsar tablo: Fiyatlar rekor seviyede
kakao,kakao fiyatları

Dünyanın en büyük kakao üreticisi Fildişi Sahili ve Gana’da iklim krizine bağlı olarak çıkan sorunlar ve tedarik zinciri sıkıntıları kakao fiyatlarını Londra Borsa’sında 46 yılın zirvesine çıkardı. İsviçre, Avusturya ve ABD gibi ülkelerde çikolataya olan talep her geçen gün artıyor. Uzmanlar artan zorlu ticaret koşullarının fiyatları ve kıtlığı tetikleyebileceğini ifade ediyor.

Pandemi döneminden bu yana yaşanan küresel yüksek enflasyon ve tedarik zincirindeki sıkıntılar kakao fiyatlarını tarihi rekor seviyelere taşıdı. Dünyanın en çok kakao üreten Gana, Fildişi Sahili, Nijerya ve Kamerun gibi ülkelerde üretim sıkıntıları sürüyor. Buna karşın Kişi başına en çok çikolata tüketilen ülke İsviçre, Avusturya ve ABD’de talep her geçen gün artıyor.  

AVRUPA VE KUZEY AMERİKA’DA FİYATLAR YÜZDE 20 ARTTI

Ekonomi Gazetesi’nin Reuters’tan aktardığı bilgilere göre, Hershey ve Mondelez gibi çikolata üreticileri, artan kakao maliyetlerini tasarruf eden nakit sıkıntısı içindeki tüketicilere yansıtmaya çalışırken önümüzdeki yıl daha zorlu ticari koşullarla karşı karşıya kalacak. Pazar araştırmacısı Nielsen'in Reuters için hazırladığı verilere göre, Avrupa ve Kuzey Amerika'daki tüketiciler son iki yılda yaklaşık %20 oranında fiyat artışı gördü ve satın aldıkları çikolata miktarını azaltmaya başladı.

Sektör, fiyat artışlarına rağmen çikolataya olan talebin devam etmesi nedeniyle son birkaç yıldır yüksek karlar elde etti, ancak Reuters tarafından görülen veriler, kakao fiyatlarının 46 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı ve şeker fiyatlarının on yıldan uzun bir süredir en yüksek seviyesine yaklaştığı bir dönemde bu eğilimin kırılabileceğini gösteriyor.

LONDRA’DA 46 YILIN ZİRVESİNDE

Kakao fiyatları Londra'da son 46 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Temmuz sonunda Londra'da fiyatlar Temmuz 1977'den bu yana ilk kez 2.700 sterlinin üzerine çıktı.
2023 Ağustos ayının başında New York kakao vadeli fiyatları, gelecekteki kakao tedarikinin daha düşük olacağı beklentisi ve bu sebeple alım baskılarının artması sebebiyle son 12 yılın en yüksek fiyatına yükselmişti.

Fildişi Sahili’nin satışlarını gelecek yıl için düşürmesi ve Gana’da da kakao üretiminin azalacağı endişesi fiyatları 12 yılın en yükseğine yakın bir bölgede tutan temel gelişmeler. Genel olarak dünyada kakao üretimi ve tedariğinde sıkıntılar yaşanıyor.

Afrika üretiyor, Avrupa tüketiyor! Çikolatada karamsar tablo: Fiyatlar rekor seviyede

AFRİKA KAKAO ÜRETİMİNDE BİRİNCİ SIRADA

Kakao çiftçileri enflasyonist baskılarla karşı karşıya. Batı Afrika, ekvatoral iklimin kakao mahsullerini desteklemesi nedeniyle dünyanın önde gelen kakao üretim bölgesi. Fildişi Sahili üretimde başı çekerken, Gana ikinci lider üretici ülke konumunda. Endonezya üçüncü sırada yer alırken, Nijerya ve Kamerun dördüncü ve beşinci sırada yer alarak Afrika'nın kakao üretimindeki hakimiyetini tamamlıyor.

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...