Tgrt Haber

Araç pazarına 'elektrikli' çıkartması: Togg piyasaya damga vurdu

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
08 Şubat 2024 12:57 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 12:59
Araç pazarına 'elektrikli' çıkartması: Togg piyasaya damga vurdu
otomobil,togg,araç

Ocak ayı araç satışlarına yönelik istatistikler belli oldu. Togg'un kendi kategorisindeki pazar payı yüzde 45,9 seviyesinde gerçekleşti.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği verilerine göre,  geçen ay otomobil ve hafif ticari araç satışları, 2023'ün aynı dönemine göre yüzde 56,6 artarak 79 bin 701'e yükseldi. Türkiye'de "tam elektrikli" otomobil satışlarının toplam pazardaki payı ocak ayında yüzde 5,5 şeklinde açıklandı.

HİBRİT DİZELİ GERİDE BIRAKTI

Türkiye otomobil pazarında, geçen ay benzinli otomobiller 41 bin 212 satışla birinci sıradaki yerini korudu. Hibrit araçlar 10 bin 260 ile ikinci sırada bulunuyor. Dizel otomobil satışları 8 bin 55, otogazlı otomobil satışları da 541 adet, tam elektrikli otomobil satışları ise 3 bin 542 oldu.

ELEKTRİKLİ DE SATIŞ RAKAMI 3 BİNİN ÜZERİNE ÇIKTI

Araçtaki bataryayı şarj etmek için benzinli bir motor jeneratörle bir elektrik motorunu çalıştırarak tekerleklere güç sağlayan sisteme sahip (uzatılmış menzil) araçlar da dahil edildiğinde elektrikli otomobil satış rakamı 3 bin 973'e yükseldi. Uzatılmış menzil otomobiller de Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTIP) olarak "elektrikli" sınıfında yer alıyor.

Araç pazarında elektrikli araç çıkartması: Satılan her iki araçtan biri Togg - 1. Resim

TAM ELEKTRİKLİ DE REKOR ARTIŞ

Geçen ay 2023'ün aynı dönemine göre benzinli otomobil satışlarında yüzde 61,2, dizellerde yüzde 60,6 artış yaşanırken, otogazlı otomobil satışları yüzde 58,5 azaldı. Bu dönemde hibrit otomobil satışları yüzde 136,7 ve tam elektrikli otomobil satışları da yüzde 401 artış kaydetti.

PAZAR PAYI YÜZDE 5,5

Geçen yılın ocak ayında yüzde 68,6 olan benzinli otomobillerin satışlardaki payı, bu senenin aynı döneminde yüzde 64,4'e kadar düştü. Bununla beraber dizel otomobillerin payı yüzde 13,5'ten yüzde 12,6'ya, otogazlıların payı ise yüzde 3,5'ten yüzde 0,8'e geriledi.

Söz konusu dönemde toplam satışlardan alınan pay tam elektrikli otomobillerde yüzde 1,9'dan yüzde 5,5'e; hibritlerde yüzde 11,6'dan yüzde 16'ya yükseldi. Tam elektrikli, uzatılmış menzil elektrikli ve hibrit olarak ele alındığında, toplam pazarın yüzde 22,2'sinin elektrifikasyona sahip araçlardan oluştuğu görüldü.

Araç pazarında elektrikli araç çıkartması: Satılan her iki araçtan biri Togg - 2. Resim

İLK SIRADA TOGG VAR

ODMD verilerine göre, Türkiye'de en az bir elektrikli model satan marka sayısı 2012'de birken, 2023 Ekim'de bu sayı 27'ye kadar yükseldi. 

Elektrikli otomobil markaları arasında Togg'un yükselişi ocak ayında da devam etti. Togg, 1625 adetle geçen ay da pazarda ilk sırada yer aldı. Böylece elektrikli otomobil pazarında satılan her iki otomobilden biri Togg oldu.

Togg'u 260 adetle Mercedes-Benz, 228 satışla BMW, 2020 ile Tesla, 155 adetle BYD takip etti.

Diğer yandan, model bazlı bakıldığında da Togg T10X en fazla satılan model olurken, Tesla Model Y ikinci, BMW 5 Serisi üçüncü, BYD Atto 3 dördüncü, Mercedes-Benz EQB ise en fazla satılan beşinci model oldu.

Türkiye otomobil pazarında motor tipine göre adetler, paylar ve değişimler ile tam elektrikli marka ve model satış sıralaması şu şekilde:

Araç pazarında elektrikli araç çıkartması: Satılan her iki araçtan biri Togg - 3. Resim

Araç pazarında elektrikli araç çıkartması: Satılan her iki araçtan biri Togg - 4. Resim

 

 

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...