Tgrt Haber

Bakan Bayraktar açıkladı: Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına mayıs ayında zam yok

19 Nisan 2024 11:02 - Güncelleme : 19 Nisan 2024 11:14
Bakan Bayraktar açıkladı: Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına mayıs ayında zam yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, mayıs ayında elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam yapılmayacağını söyledi. Bölgesel ve küresel riskler nedeniyle petrol ve elektrik fiyatlarının yükseldiğina işaret eden Bakan Bayraktar, “Bunları en uygun şekilde vatandaşlarımıza nasıl sunabiliriz çabası içindeyiz.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, petrol keşfi sürecinden, petrol ve doğalgaz aramalarına, yeni keşiflerden, yenilenebilir enerji yatırımlarına kadar hükümetin uyguladığı tüm politikaları katıldığı televizyon programında anlattı. Bakan Bayraktar, “petrol üretimi Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfi” dedi. Bayraktar, doğalgaz desteği ile ilgili bilgi verdi ve zam söylentilerine de yanıt verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar petrol ve doğalgaz aramaları, keşifler, yenilenebilir enerji yatırımları ve Bakanlığın diğer çalışmaları hakkında NTV Ankara Temsilcisi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı.

DOĞALGAZ DESTEĞİ DEVAM EDECEK

Bakan Bayraktar, sosyal açıdan desteklenmesi gereken grupları desteklemeye devam edeceklerini belirterek “Belki bütün kesimlerin desteklenmesi gibi bir süreç doğru olmayabilir. Maliyetleri belli ölçüde de karşılamamız gerekecek. Burada imkanlarımız dahilinde yapılabilecek ne varsa onları yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

MAYIS AYINDA ZAM YOK

Petrol fiyatlarına da değinen Bakan Bayraktar,  zam söylentilerine de cevap verdi. Bayraktar, “87-88 dolara gelen bir petrol fiyatı var. Doğalgazda yukarı yönlü bir hareket görmeye başladık. Bunlardan bağımsız olmamız söz konusu değil. En uygun şekilde vatandaşlarımıza nasıl sunabiliriz çabası içindeyiz. Biz yaşanan seçim süreçlerini geçirdik buna rağmen nisanda zam yapılmadı. Mayısta da zam beklentisi gözükmüyor. Ama gelişmelere göre, piyasadaki durumlara göre bunları değerlendireceğiz.” İfadelerini kullandı.

GABAR’DA PETROL ÜRETİMİ CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK KEŞFİ

Gabar’daki petrol keşfi süreci anlatan Bakan Bayraktar, Gabar’daki keşif sürecini anlattı.

Bakan Bayraktar’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Gabar’a giden yol aslında 2016’da Türkiye Petrolleri o gün üçü 33 bin varil petrol üreten ve 600 bin metreküp gaz üreten bir bizim Milli petrol ve doğalgaz üreten şirketimizdi. 2016 yılında ben Bakanlıkta müsteşar yardımcısı olarak görev yapıyordum. Bir enerji ve maden politikası ve strateji değişikliği programı üzerinde çalışmaya başladık. Petrol ve doğalgazla Türkiye’nin 2 önemli ithalat kaleminde bir anlamda cari açığın oluşmasında önemli iki kalemde farklı bir şeyler yapmamız lazımdı. Yeni bir strateji ve yeni bir politikaya dönme kararı aldık. Ve o karar çerçevesinde oluşturduğumuz stratejik adımları arka arkaya uygulamaya başladık. İlk olarak Türkiye Petrolleri’nin bizim farklı bir yapıya büründürmemiz lazım.  Türkiye Petrolleri arama yapan, üretim yapan, servis operasyonlarını bünyesinde bulunduran bunun getirdiği hantallık ve bütçe kısıtlarıyla baş etmeye çalışan bir petrol şirketiyken dedik ki servis operasyonlarını Türkiye Petrolleri’nden aldık, sadece arama yapan üretim yapan şirket haline gelecek.

"VAZGEÇİLMİŞ COĞRAFYALARA GİTME KARARI ALDIK"

Ve karar çerçevesinde oluşturduğumuz stratejik adımları uygulamaya başladık. Arama ve üretim alanında stratejik hedefler koyduk. Bir; Türkiye’de gidilmemiş herhangi bir coğrafya kalmayacak. Daha önce gidilmiş aramadan vazgeçilmiş coğrafyalara gidip, farklı bir değerlendirmeyle oraları değerlendireceğiz diye karar aldık. Gabar bu stratejinin sonucudur.

İkinci husus; biz mutlak suretle denizlerimizde özellikle derin deniz aramacılığında, kendi gemilerimizle olacağız dedik. Bizim o güne kadar Akdeniz’de aramamız yoktu. Karadeniz’de vardı ama uluslararası şirketlerle yaptığımız aramalar vardı. Kendi filomuzu oluşturduk, dolayısıyla Türkiye Petrolleri’ni şu anda dünyanın en önemli deniz filolarından birine sahip şirket haline getirdik.

"GABAR CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK KEŞFİ"

Gabar keşfi Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfidir. Şırnak ilimiz Türkiye’nin açık ara en çok petrol üreten ili haline geldi. Türkiye Petrolleri 2016’nın başında 33 bin varil petrol üretiyordu. Bugün sadece Gabar günlük 40 bin varil üretimi geçmiş durumda. Hedefimiz Gabar’ın yıl sonunda günlük 100 bin varil üretimine ulaşmak. Bu konuda yoğun bir çalışma devam ediyor. Gabar’da biz 100 bin varile ulaştığımızda, bugünkü petrol fiyatlarıyla konuşursak, 3 milyar dolarlık ekonomik bir büyüklüktür. Biz bunu ithal etmiyoruz, ülkemizde kalıyor.

Hakkari, Van, Gabar’ın kuzey batısı ve tam sınırda kazmayı düşündüğümüz kuyular var. 2024 yılı için çok iddialı bir arama programımız var. 2024 yılında 140 kuyu açacağız. Buralardan da inşallah yeni rezervleri mevcut rezervlerimize ekleyeceğiz.

IRAK-TÜRKİYE BORU HATTI

Irak-Türkiye Boru Hattı 1970’lere kadar giden, Irak’la komşuluk ilişkimizin yansıması. Bölge ve dünya petrol piyasası açısından önemli bir proje… Irak’ın yaşadığı savaşlardan dolayı akamete uğrayan çalışmalar oldu. Hattın, bizim sınırlarımızdaki bölümünü hep çalışır vaziyette tuttuk. Bu hattın tamamının bakımı için bir çalışma yaptık. Depremden etkilenen lokasyonlarda gerekli bakımları tamamladık.

Geçen yıl ekim ayında bunu dünyaya ilan ettim. Biz 4 Ekim 2023 itibarıyla petrol boru hattımız teknik olarak çalışmaya hazır dedim. O gün bugündür hala boru hattından bir akış yok. Irak’la devam eden bir davamız var. Sıkıntıların müsebbibi Türkiye değildir. Burada Kuzey Irak yönetimiyle merkezi yönetim arasındaki anlaşmazlıktan dolayı bir sıkıntı var.

Pazartesi günü sayın Cumhurbaşkanımızın Bağdat ziyareti var. Biz de heyette onunla beraber olacağız. İstiyoruz ki bu hat tamamen kullanılsın. Irak petrolü ve Türkiye’nin ürettiği petrolün Ceyhan’a ulaşması gerekiyor.

SOMALİ'DE PETROL ARAMASI

Somali deniz tarafında petrol rezervi olabileceğini düşündüğümüz bir yer. Sismik çalışmaya başlayacağız, 2025 yılında derin deniz sondajı yapmayı istiyoruz.

Kaynak: NTV
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...