Tgrt Haber

Bakan Uraloğlu Serbest Geçiş Sistemi’nin tüm detaylarını anlattı

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber
04 Şubat 2024 12:50 - Güncelleme : 04 Şubat 2024 17:19
Bakan Uraloğlu Serbest Geçiş Sistemi’nin tüm detaylarını anlattı
bakan uraloğlu,ulaştırma ve alt yapı bakanı,serbest geçiş sistemi

Otoyol geçişlerindeki yeni düzenlemeyle ilgili bilgi veren Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "İstanbul’da 6 noktada serbest geçiş sistemi kurduk, 5 noktada daha çalışmaları başlattık” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Serbest Geçiş Düzenlemesi’yle ilgili önemli detayları anlattı. Bakan Uraloğlu Bakanlığa bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün işlettiği otoyollardaki toplam 106 adet gişede 20'sinin Serbest Geçiş Sistemine dönüştürüldüğünü bilgisini verdi. Kalan 86 noktada daha ‘Serbest Geçiş Sistemi’nin devreye alındığını açıklayan Uraloğlu, vatandaşların hızlı ve güvenli geçişini sağlayacaklarını bildirdi. 

HIZLI VE GÜVENLİ GEÇİŞ SAĞLANACAK

Bakan Uraloğlu yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: 

“Gişe şerit seçme zorunluluğu ve hız düşümü nedeniyle gişeler öncesinde oluşan trafik akış düzensizliğini ortadan kaldırmak amacıyla, trafik akışının kesintisiz devam etmesi için otoyollarda gişesiz ücret toplanmasını sağlayan Serbest Geçiş Sistemi’ni İstanbul’da devreye aldık. 

Yol kesimlerindeki gişe adalarını ve kanopileri kaldırarak, vatandaşlarımızın hızlı ve güvenli geçişini sağlayacağız. Daha sonra Türkiye’de tüm gişe noktalarında SGS’yi uygulamaya alacağız.” 

Bakan Uraloğlu ‘Serbest Geçiş Sistemi’nin tüm detaylarını anlattı - 1. Resim

AKIŞ DÜZENSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRILACAK

Uraloğlu, gişe şerit seçme zorunluluğu ve hız düşümü nedeniyle gişeler öncesinde oluşan trafik akış düzensizliğini ortadan kaldırmak amacıyla bu sisteme geçtiklerini ifade etti.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

LİSTEDE 86 NOKTA DAHA VAR

“Trafik akışının kesintisiz devam etmesi için otoyollarda gişesiz ücret toplanmasını sağlayan ‘Serbest Geçiş Sistemi’ni Türkiye genelinde bulunan toplam 106 adet gişenin 20'sinde hayata geçirdik, 86 noktada daha kaldırarak dönüştüreceğiz.  Amacımız vatandaşlarımızın yaşadığı trafik sorunlarını minumum seviyeye düşürmek. Bu noktada bakanlık olarak ne yapmamız gerekiyorsa o adımları atacağız.” 

Bakan Uraloğlu ‘Serbest Geçiş Sistemi’nin tüm detaylarını anlattı - 2. Resim

TÜRKİYE GENELİNDE 20 NOKTA VAR

“Gözbebeğimiz İstanbul’da en büyük problemlerden biri trafik dedik ve bu noktada ne yapılması gerekiyorsa yapmak için kolları sıvadık” diyen Uraloğlu, şunları kaydetti: 
Gişelerde ödeme alma noktasında yaşanan trafik problemini takip ettik ve arkadaşlarımızla bu noktada neler yapabiliriz diye çalışmalar yaptık ve Serbest Geçiş Sistemi’ni devreye almaya karar verdik.”

Uraloğlu, saha düzenleme çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Daha önce trafiğin hızını düşürmek amacıyla gişelerden geçiş sağlarken artık bu uygulamanın yerini serbest geçişe bırakıyor, böylece bu bölgede yaşanan trafik yoğunluğunun önüne geçiyoruz. 

Bakan Uraloğlu ‘Serbest Geçiş Sistemi’nin tüm detaylarını anlattı - 3. Resim

6 adedi İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde 20 noktada Serbest Geçiş Sistemi dönüşüm çalışmaları tamamlandı, önümüzdeki günlerde İstanbul'un 5 farklı gişe bölgesinde daha uygulamayı planlıyoruz ve ihale hazırlıklarına devam ediyoruz, böylece trafik akışına da hız katmayı amaçlıyoruz." 

Uraloğlu, “Serbest Geçiş Sistemi’ne dönüştürdüğümüz noktalar; Mahmutbey, Çamlıca, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Kurtköy, Şekerpınar’ı gişelerimiz oldu. ‘Serbest Geçiş Sistemi’ne yakın zamanda dönüştüreceğimiz noktalar ise Gebze, Samandıra, Ispartakule, Avcılar, Hadımköy olacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...