Tgrt Haber

Bayramda ağzınızın tadı kaçmasın! Lokum, şekerleme ve çikolata için merdiven altı uyarısı

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
24 Mart 2024 11:02 - Güncelleme : 24 Mart 2024 14:36
Bayramda ağzınızın tadı kaçmasın! Lokum, şekerleme ve çikolata için merdiven altı uyarısı

Gıda fiyatlarındaki artışlar, Ramazan alışverişini internete kaydırdı. Uzmanlar hem Ramazan hem de bayram alışverişi yapanlara taklit ve merdiven altı ürünlere karşı uyarıyor. Özellikle bayram yaklaşırken lokum, şekerleme ve çikolatada ucuz ürünlerdeki tehlikeye dikkat çekiliyor.

Ramazan ayı ile birlikte gıdada artan fiyatlar alışveriş tercihini internete kaydırdı. Bayram öncesi hazırlıklara şimdiden başlayan vatandaşlar, özellikle ikramlık alışverişine şimdiden başladı. Ancak internette satılan ucuz ürünler için hile ve merdiven altı uyarıları da geliyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken vatandaşları uygun fiyatlı ürünlere dikkat çekerek  “Vatandaş sırf ucuz diye aldıkları ürünlerle sağlıklarının kötü etkilenmesine müsaade etmesin” uyarısında bulundu.  

FİYATLAR NEDENİYLE MERDİVEN ALTINA YÖNELİM ARTTI

Enflasyona bağlı olarak gıda fiyatlarının artışı ile birlikte merdiven altına yönelimin arttığına dikkati çeken Palandöken, “Özellikle alışverişlerin arttığı Ramazan ayında ve bayram arifesinde enflasyona da bağlı olarak merdiven altı ucuz ve kalitesiz üretim yaparak insan sağlığını hiçe sayanların sayısı ne yazık ki artıyor. Gözü dönmüşlerin bu hususta maharetli satış teknikleri ile gıda maddeleri de dahil olmak üzere tüm giysi ve konfeksiyon ürünlerinde de aynı şeyleri yapması mümkün. Bildiğiniz üzere et ve et mamulleri son derece tehlikeli. Bunlarda her türlü gıda nizamnamesine uyulmadan akşam saatlerinde kalabalık caddelerde korsan satıcılar tezgâh açıyor ya da arabaların arkasında baklava satıyor” ifadelerini kullandı.

Bayramda ağzınızın tadı kaçmasın! Lokum, şekerleme ve çikolata için merdiven altı uyarısı geldi - 1. Resim

“NORMALİN 4’TE BİRİ FİYATINA SATILIYOR”

Palandöken, merdiven altı üreticilerinin ve haksız fiyat artışları yaparak Ramazan’dan rant sağlayan fırsatçıların Ramazan ayında artan gıda alışverişlerini fırsat olarak gördüğünü belirterek, “Bildiğiniz üzere cevizin, fıstığın, yağın ve unun kilogram fiyatı belli. Dolayısıyla her şeyin açıkta satıldığı gıda maddelerinin özellikle biz yerinden getiriyoruz diyerek zeytin, peynir, tereyağı, bal ve reçel gibi ürünleri arkasında satıyorlar. Fiyat artışlarını bahane edip gerçek zeytinyağı deyip ne olduğu belli olmayan yağlar, glikoz şurubu ile üretilmiş birçok unlu mamul bu şekilde satılıyor. Fiyatlar cazip oluyor ancak vatandaş otokontrolünü yapacak. Kıymanın kilosunun 400 lira olduğu bir yerde gidip de 250 liraya pastırma, sucuk alınırsa sağlımızı tehlikeye atmış oluruz. Kolluk kuvvetleri ve yerel yönetimler gerekli takibi yapsa da vatandaşın bunlara pirim vermemesi lazım” şeklinde konuştu.

Bayramda ağzınızın tadı kaçmasın! Lokum, şekerleme ve çikolata için merdiven altı uyarısı geldi - 2. Resim

“LOKUM, ŞEKERLEME, ÇİKOLATADA BÜYÜK OYUN VAR”

“Vatandaş sırf ucuz diye aldıkları ürünlerle sağlıklarını kötü etkilenmesine müsaade etmesin”

Öte yandan Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala piyasada bayram hareketliliğinin şimdiden başladığını söyleyen Palandöken, “Malum önümüz bayram. Lokum, şekerleme, çikolata gibi insanların ikram edeceği her şeyin üzerinde oyun var. Çocuklara aldığınız giysi ve ayakkabılar kimyasallar ile çocuklarınızın cildini tahriş edebilir. Ne yazık ki insan sağlığına direkt zararlı ürünleri satmaktan imtina etmiyorlar. Vatandaşımız elbette cebini ve bütçesini düşünmek zorunda. Ancak sırf ucuz diye alınan ürünlerin sağlığımızı etkilemesine müsaade etmeyelim. Neticede sağlığından olan vatandaşın, kısa ve uzun vadede tedavi masrafları çok daha külfetli olacaktır. Sırf görüntüye aldanıp da bilmediğiniz yerden alışveriş yapmayın. Çünkü merdiven altı üretimde muhatabınız da yok. Vatandaşın alabileceği en önemli tedbir, bildiği güvenilir esnaftan alışveriş yapması olacaktır. Bu güzel ramazan ayının bereketinden yoksun kalmayın” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...