Tgrt Haber

‘Beyaz altın’ mesaisi başladı! Çiftçi bu seneki fiyattan 'umutlu'

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
25 May 2024 16:21 - Güncelleme : 25 May 2024 16:28
‘Beyaz altın’ mesaisi başladı! Çiftçi bu seneki fiyattan 'umutlu'

Çiftçinin ‘beyaz altını’ ya da ‘pırlantası’ olarak anılan pirinçte zorlu mesai başladı. Tarlalarındaki 'keşan' adını verdikleri alanlara su salan üretici çeltikleri toprakla buluşturmaya başladı. Hasat için 5 aylık süreçte bakımları yapacak çiftçi bu sene alım fiyatlarında beklentisini yükseltti.

‘Beyaz altın’ ya da ‘pırlanta’ adıyla anılan pirincin sofralara uzanan yolculuğu başladı. Türkiye’de çeltik üretiminin yüzde 5’inin karşılandığı Çorum’un Osmancık ilçesinde üretim için hummalı hazırlıklar başladı.

BATAKLIKTAN ÇIKAN ‘ALTIN’

Çeltik tohumu eken çiftçiler, önce tarlalarındaki 'keşan' adını verdikleri alanları, tarım aletleri yardımıyla ekim için hazırlıyor. Daha sonra hazırladıkları keşanların içine su salarak bütün tarlanın su tutmasını sağlayan çiftçiler, tarlalar bataklık haline gelince çeltikleri saçarak toprakla buluşturuyor. Suda eriyen oksijeni kullanarak gelişimini sürdüren çeltik bir süre sonra hastalıklara karşı ilaçlanırken, yabani otların istilasına uğramaması için temizlikten geçiriliyor.

‘Beyaz altın’ mesaisi başladı! Çiftçi bu seneki fiyattan 'umutlu' - 1. Resim

HASAT İÇİN TARİH VERİLDİ

Yetişmesi ve başak olgunluğunu yaklaşık 5 ayda tamamlaması beklenen çeltik için çiftçiler sürekli olarak tarlaların su altında kalmasını sağlayacak. Belirli olgunluğa erişecek çeltikler daha sonra biçerdöverlerle hasat edilerek kurutuluyor. Son aşamada pirinç fabrikalarına satılan çeltikler, özel bir gayret ile kabuklarından ve kepeklerinden ayrılıp pirinç haline getiriliyor.

ÜLKE GENELİNDEKİ İHTİYACA CEVAP VERİYOR

Osmancık ilçesinde yılda 25 ila 30 bin ton üretilen pirinç, binlerce ailenin de geçim kaynağını oluşturuyor. İlçede üretilen “Osmancık97” pirinci ülkedeki pirinç ihtiyacının yüzde 5'ini karşılıyor. Osmancık’ın önemli gelir kaynaklarından birisi olan çeltik ilçede "pırlanta" ya da "beyaz" olarak anılıyor. Çeltik, ilçe ekonomisine milyonlarca lira katkı sağlıyor.

‘Beyaz altın’ mesaisi başladı! Çiftçi bu seneki fiyattan 'umutlu' - 2. Resim

ÇİFTÇİ FİYAT İÇİN BU SENEDEN UMUTLU

Çeltik üreticisi Adem Odabaş ise, çeltik ekiminin başladığını belirterek, “Bir taraftan tarlalara su verilirken diğer taraftan tohum atılıyor. İnşallah hava şartlarının elverişli olmasıyla randumanlı, bereketli hasat dönemine ulaşacağız. Yüce Allah, inşallah emeğimizin karşılığını almayı nasip eder” diye konuştu.

‘Beyaz altın’ mesaisi başladı! Çiftçi bu seneki fiyattan 'umutlu' - 3. Resim

TARLALAR SU İLE BULUŞTU, ÇELTİK EKİMİ BAŞLADI

Beyaz altının sofralara uzanan yolculuğunu anlatan Mustafa Özüdoğru ise, “Bir taraftan tarlaları suyla buluştururken diğer taraftan tohum ekimini yapıyoruz. Yeni sezon ülkemiz, üreticilerimiz için hayırlı olsun. Umarım herkesin yüzü güler” ifadelerini kullandı.

Ramazan Temiz, yeni sezonun bereketli geçmesini temenni ederek, “Çeltik ekimi başladı. Şuan tarlalar ekim için hazırlanıyor. Tapan çekiyoruz. İlaç ve gübrelerini atıyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...