Tgrt Haber

Birleşmiş Milletler Türkiye'nin büyüme tahminini açıkladı!

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Anadolu Ajansı
17 May 2024 10:34 - Güncelleme : 17 May 2024 10:41
Birleşmiş Milletler Türkiye'nin büyüme tahminini açıkladı!

Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı “Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler" raporunu yayımladı. Raporda Türkiye ekonomisinin 2024 yılında yüzde 3,2 seviyesine doğru yavaşlayacağını öngördü.

Birleşmiş Milletler’in “Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler" raporu yayımlandı. Raporda Türkiye’nin büyüme 2024 ve 2025 yılına ilişkin büyüme öngörüsü dikkat çekti.

BM KÜRESEL EKONOMİK BÜYÜME TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ

BM'nin raporunda, küresel ekonomik beklentilerin ocak ayından bu yana iyileştiği ancak görünümün yalnızca ihtiyatlı bir şekilde iyimser olduğu ifade edildi.

Raporda, faiz oranlarının uzun süre yüksek tutulması, jeopolitik gerilimler ve iklim riskleri gibi küresel büyümenin önündeki zorluklara değinildi.

Birleşmiş Milletler (BM), kısa vadeli küresel ekonomik görünümün ihtiyatlı bir şekilde iyimser olduğunu belirterek, bu yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,7'ye çıkardı.

BM, ocak ayında yayımladığı Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler 2024 raporunun yıl ortası güncellemesini paylaştı.

Raporda, küresel ekonomik beklentilerin ocak ayından bu yana iyileştiğine işaret edilerek, büyük ekonomilerin ciddi bir gerilemeden kaçındığı ve işsizliği artırmadan enflasyonu düşürdüğü vurgulandı.

Ancak görünümün yalnızca ihtiyatlı bir şekilde iyimser olduğuna işaret edilen açıklamada, "Uzun süre yüksek faiz oranları, borç sürdürülebilirliği zorlukları, devam eden jeopolitik gerilimler ve giderek kötüleşen iklim riskleri, özellikle en az gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan küçük ada devletleri için onlarca yıldır süren kalkınma kazanımlarını tehdit ederek büyümenin önünde zorluklar yaratmaya devam ediyor." ifadesi kullanıldı.

2024 KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNİ 0,3 PUAN ARTIRILDI

Raporda, küresel ekonominin bu yıl yüzde 2,7 büyümesinin beklendiği belirtilerek, bunun ocak ayında öngörülenden 0,3 puan daha yüksek olduğu aktarıldı.

Dünya ekonomisinde öngörülen büyümenin gelecek yıl için 0,1 puan artışla yüzde 2,8'e çıkarıldığı bildirilen raporda, yukarı yönlü revizyonların başta ABD olmak üzere Brezilya, Hindistan ve Rusya'daki daha iyi görünümü yansıttığı kaydedildi.

Raporda, ABD'ye dair büyüme beklentisi 2024 için 0,9 puan artışla yüzde 2,3'e yükseltilirken, Çin'e ilişkin görünümde küçük bir artış kaydedildiği ve bu yıl ülkedeki büyümenin yüzde 4,8 olmasının beklendiği belirtildi.

Afrika'nın ekonomik görünümünün ise son yayından bu yana kötüleştiğine işaret edilen raporda, 2024 için beklenen büyümenin 0,2 puan azalışla yüzde 3,3'e gerilediği aktarıldı.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜME TAHMİNİNDE DİKKAT ÇEKEN DETAY

Raporda, Türkiye'de ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 3,2 olmasının beklendiği kaydedildi. Türkiye ekonomisinin 2023 yılındaki %4,5 büyüme seviyesinden bu yıl %3,2 seviyesine doğru yavaşlayacağını öngördü.  İç talebin yumuşaması ve ithalatın azalması nedeniyle Türkiye'nin cari açığının bu yılın başında daraldığı ifade edildi.

BM'nin raporunda, gelecek yıllardaki küresel büyümenin, 2010-2019 dönemindeki ortalama olan yüzde 3,2'lük büyümenin altında kalmasının beklendiğine değinildi.

GELİŞMEKTE OLAN EKONOMİLERDE KALICI ZORLUKLAR VURGULANDI

Uluslararası emtia fiyatlarındaki yumuşama ve çoğu merkez bankasının benimsediği sıkı parasal duruşun küresel ekonomiyi enflasyonla mücadele yoluna soktuğuna değinilen raporda, buna rağmen gelişmekte olan bazı ekonomilerin inatla yüksek enflasyonla boğuşmaya devam ettiği belirtildi.

Raporda, gelişmekte olan ekonomilerin çoğunun, yüksek borçlanma maliyetleri, kalıcı döviz kuru baskıları ve kalıcı siyasi istikrarsızlık gibi zorluklarla da karşı karşıya olduğuna işaret edildi.

Gelişmekte olan ekonomilerdeki durgun istihdam durumunun, işsizlik oranlarının rekor düşük seviyelere yakın olduğu Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya başta olmak üzere gelişmiş ekonomilerdeki durumla tezat oluşturduğu vurgulanan raporda, ayrıca, bazı ekonomilerin kısa vadeli görünümünün, dünya genelinde jeopolitik gerilimlerin ve çoklu çatışmaların potansiyel olarak yoğunlaşması nedeniyle gölgelendiği belirtildi.

 

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...