Tgrt Haber

Çalışan emekli için ek imkan çağrısı! Emekliler Derneği Başkanı rakamlarla açıkladı

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
20 Haziran 2024 12:54 - Güncelleme : 20 Haziran 2024 12:56
Çalışan emekli için ek imkan çağrısı! Emekliler Derneği Başkanı rakamlarla açıkladı

Emekli olmasına rağmen çalışmaya devam eden ve sosyal güvenlik destek primi alan emekliler için ilave imkan çağrısı yapıldı. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün “Emekli aylıklarında artış yapılarak emeklilerin çalışmamaları ve bu sayede oluşacak istihdam açığından gençlerin faydalanması sağlanabilir” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Mart 2024 verilerine göre, 1 milyon 943 bin 579 kişi emekli olmasına rağmen çeşitli sebeplerle çalışmaya devam ediyor. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün çalışan emekliye ek imkanlar sağlanması için çağrı geldi.

EKONOMİK NEDENLERLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORLAR

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı açıklamada 16 milyon 154 binden fazla kişinin SGK'den emeklilik ve yaşlılık aylığı aldığını ifade etti. Ergün, emeklilerin bir kısmının ekonomik nedenlerden dolayı çalışmaya devam ettiğini açıkladı.

SGK'nin Mart 2024 verilerine göre, 1 milyon 943 bin 579 emeklinin SGK'ye sosyal güvenlik destek primi ödenmesiyle çalışmayı sürdürdüğüne dikkati çeken Ergün, şunları kaydetti:

Çalışan emekli için ek imkan çağrısı! Emekliler Derneği Başkanı rakamlarla açıkladı - 1. Resim

"Veriler bize yaklaşık 2 milyon emeklinin çalışmaya devam ettiğini gösteriyor. Kayıtlı çalışan emekli sayısı kadar, kayıt dışı çalışan ya da çalıştırılan emeklimiz var. Kayıtlı ve kayıt dışı 4 milyon emekli çalışmak zorunda kalıyor. 

Bu da emeklilerin yaklaşık dörtte birine karşılık geliyor. EYT düzenlemesiyle birlikte çalışan emekli sayısı hızla arttı. Bu tablonun tek bir sebebi var ekonomik nedenler. 

Emeklilerimiz geçinemedikleri için çalışmak zorunda kalıyor. Emekli aylıklarında artış yapılarak emeklilerin çalışmamaları ve bu sayede oluşacak istihdam açığından gençlerin faydalanması sağlanabilir."

Çalışan emekli için ek imkan çağrısı! Emekliler Derneği Başkanı rakamlarla açıkladı - 2. Resim

EMEKLİLERE İLAVE İMKAN ÇAĞRISI

Kazım Ergün, sosyal güvenlik destek primiyle kayıtlı şekilde çalışan emeklilere bu durumun ilave bir geri dönüşünün olmadığının altını çizdi.  Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı SGK'ye kayıtlı çalışmaya devam eden emeklilere ilave imkanların sağlanması gerektiğini söyledi.

Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmak durumunda kalan emeklilerin kayıtlılığının teşvikinin önemine değinen Ergün, "Çalışan emeklilerimiz için yapılan prim ödemesinin emeklilere bir şekilde geri dönüşü sağlanmalı. Bu emekli aylıklarından artış sağlayacaktır." dedi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...