Tgrt Haber

Cari açıkta altın detayı! Uzmanlar baz etkisine dikkat çekti

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
17 Nisan 2024 17:22 - Güncelleme : 17 Nisan 2024 17:32
Cari açıkta altın detayı! Uzmanlar baz etkisine dikkat çekti

TCMB verilerine göre, cari açık Şubat 2024'te 28,3 milyar dolar azalarak 31,8 milyar dolara indi. Uzmanlar altın ithalatının oluşturduğu baz etkisinin ilk yarıda ithalat düşüşüne yardımcı olabileceğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre, Mayıs 2023'te 60,1 milyar dolar ile zirveye çıktı. Uzmanlar şubat ayında cari açıkta yaşanan iyileşmeyi değerlendirdi.

CARİ AÇIK 30 MİLYAR DOLAR CİVARINA GERİLEDİ

analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, yaptığı değerlendirmede  cari açıkta şubat ayında gözlenen iyileşmede dış ticaret açığının geçen yılın belirgin şekilde altında kalmasının ana etken olduğunu belirtti.

Cari açığın bu yılın sonunda 30 milyar dolar civarına gerileyebileceği öngörüsünde bulunan Bürümcekçi, "Cari denge, 2023 yılında 45,5 milyar dolar açık ile önceki yıla göre sınırlı iyileşme göstermişti. Bu gelişmede ise ham petrol ve doğal gaz fiyatlarının belirgin düşüş göstermesinin enerji ithalatını azaltması etkili olmuştu." dedi.

Cari açıkta altın detayı! Uzmanlar baz etkisine dikkat çekti - 1. Resim

Kıymetli maden (altın) ithalatının özellikle 2023'ün ilk yarısında belirgin şekilde artmasının bu durumun cari dengeye yansımasını sınırladığını ifade eden Bürümcekçi, öte yandan, cari denge açısından kritik olan turist sayısı ve turizm gelirinde artış eğiliminin devam ettiğini ve seyahat gelirinin önceki yıla göre yüzde 15,3 artarak 47,7 milyar dolar olduğunun açıklandığını hatırlattı.

Bu yıl ise küresel ekonomik aktivitenin toparlanma eğilimini yeni yılın ilk çeyreğinde de sürdürmesinin Türkiye'nin ihracatı ve dolayısıyla cari denge açısından olumlu yansımaya devam edebileceğini aktaran Bürümcekçi, "Buna karşılık, başta enerji olmak üzere küresel emtia fiyatlarının ilk çeyrekte yükselişe geçmesi ve iç talep ile ekonomik aktivitenin son dönemdeki parasal sıkılaşmaya rağmen görece güçlü seyrini koruması ara malı ve tüketim malı ithalatı yavaşlamasını sınırlayabilir." diye konuştu.

Cari açıkta altın detayı! Uzmanlar baz etkisine dikkat çekti - 2. Resim

ALTIN İTHALATTA GEÇİŞE YARDIMCI OLACAK

Bürümcekçi, yine de altın ithalatının oluşturduğu baz etkisinin ilk yarıda ithalat düşüşüne yardımcı olabileceğini kaydederek, "Ayrıca, enflasyon görünümü ve rezerv kaybı nedeniyle ilave parasal ve makroihtiyati sıkılaşma yapılması ve kredi kartları ile yapılan harcamalardaki hızlı büyümeye yönelik önlemler alınmış olması, yerel seçimler sonrası talep unsurlarındaki dengelenmenin güçlenmesini getirebilir." ifadesini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...