Tgrt Haber

200 yıllık bağlarda yetişiyor! Hasadı başlayan tescilli Cimin üzümünün fiyatı çiftçinin yüzünü güldürdü

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
02 Eylül 2023 08:56 - Güncelleme : 02 Eylül 2023 12:28
200 yıllık bağlarda yetişiyor! Hasadı başlayan tescilli Cimin üzümünün fiyatı çiftçinin yüzünü güldürdü
Erzincan,,hasat,fiyat

Erzincan’da üzüm hasadı başladı. Kendine has eşsiz tadıyla sofralık olarak talep gören Cimin üzümü, şeker oranının düşük olması sebebiyle de özellikle diyabet hastalarınca tercih ediliyor. Bu yıl 50 liradan tezgahlardaki yerini alan Cimin üzümü üreticisinin yüzünü güldürdü.

Kuvvetli bir antioksidan olan ve migrene iyi gelen üzüm, kolon ve meme kanserine karşı da koruyuculuğuyla biliniyor. Doğu Anadolu Bölgesinde üzümün merkezlerinden biri olan Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde tescilli Cimin Üzümünün hasadı başladı. Erzincan ekonomisine katlı sağlayan üzüm, bu yıl üreticisinin yüzünü güldürdü.

HASAT EKİM SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

Yörede 8 bin 650 dekar bağda yılda yaklaşık 6 bin ton üretilen Cimin üzümünün bu seneki toptan fiyatları, çiftçinin yüzünü güldürdü. Üzümlü ekonomisi açısından büyük önem taşıyan Cimin üzümü, hem iç piyasada tüketiliyor hem de yurt dışından talep görüyor. Üzümlü'deki üzüm hasadının, hava şartlarına göre Ekim ayının sonuna kadar devam edeceği bildirildi.

Cimin üzümünde hasat başladı, çiftçinin yüzü güldü.

KİLOSU TEZGAHLARDA 50 TL

Üzümlü'ye bağlı Pişkidağ köyünde 200 yıllık bağlarda yetiştirilen üzümler köyün en önemli geçim kaynakları arasında bulunuyor. Kentin tescilli ürünlerinden olan ve Üzümlü ilçesinde yetişen Cimin üzümünün hasadına başlandı. Üzümlü ilçesindeki yaklaşık 10 bin dekar alanda yetiştirilen ve yıllık 6 bin tonun üzerinde üzüm üretimi gerçekleştirilen ilçede hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle Cimin üzümünde bu yıl hasat erken başlarken üzümün kilosu tezgahlarda 50 TL’den satışa sunulmaya başlandı.

Tescilli cimin üzümü yurt içi ve yurtdışı piyasasında ilgi görüyor.

6 BİN TON ÜRETİLİYOR

Doğu Anadolu Bölgesinde Malatya ve Elazığ'ın ardından en çok üzüm üretilen Erzincan'ın Üzümlü ilçesindeki yaklaşık 10 bin dekar üzüm bağında yılda yaklaşık 6 bin ton Cimin üzümü üretiliyor. Üzümlü'de hasat yapan Erkan Canbaba, “Üzümün insana çok büyük faydaları vardır. Buradaki bağlar 200 yıl öncesine dayanıyor, geçim kaynağımız üzüm yetiştiriciliğidir. Siyah üzümün insana çok büyük faydaları vardır. Kan yapıcı özelliği vardır, ayrıca çekirdeği de antioksidan taşımaktadır. Üzüm hasadı Ağustos’un ortalarında başlar Kasım ayına kadar devam eder” dedi.

BİRÇOK YERDEN RAĞBET VAR

Erzincan üzümünün özel bir üzüm olduğuna işaret eden Canbaba, "Üzümümüzün tadı, aroması çok farklı. O yüzden Türkiye'de tek denilebilecek nadir üzümler arasında. Başta Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye'nin birçok iline gönderiyoruz. Şu anda üzümün hasadını yapıyoruz. Bu sene rekoltenin yüksek olmasından dolayı hasadın Ekim ayının sonunda kadar devam etmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
İsmail 3 Eylül 2023 18:21

50 liraya üzüm mü giyilir et mi bu

Murat 3 Eylül 2023 07:52

Siyah üzümün kıralı Giresun'da gelin göresin 200 yıllık 2000 bin yıllık

Nami güneş 3 Eylül 2023 00:03

Üzüm almak istiyorum

Sonraki Haber Yükleniyor...