Tgrt Haber

Çin ile Suudi Arabistan'dan dev anlaşma: Petrolde dolar hakimiyetine karşı yerel para hamlesi

Editör: Birkan Cantürk / Kaynak: TGRT Haber
20 Kasım 2023 23:09 - Güncelleme : 20 Kasım 2023 23:35
Çin ile Suudi Arabistan'dan dev anlaşma: Petrolde dolar hakimiyetine karşı yerel para hamlesi
çin,suudi arabistan,dolar,petrol

Çin ile Suudi Arabistan, yerel para birimlerinin kullanımı için 50 milyar yuan (yaklaşık 6,97 milyar dolar) riyalin takas edileceği döviz takas anlaşması imzaladı. İkili ticarette yerel para birimlerinin kullanımını öngören anlaşma ile iki ülke doların hakim olduğu petrol ticaretinde önemli bir gelirin kapısını aralayacak.

Çin ile Suudi Arabistan, ikili ticarette yerel para birimlerinin kullanımı için döviz takas anlaşması imzalandı. İki ülke merkez bankalarından yapılan ortak açıklamaya göre, üç yıllık anlaşma kapsamında 50 milyar yuan (yaklaşık 6,97 milyar dolar) riyal karşılığı takas edilebilecek.

Karşılıklı uzlaşmayla uzatma opsiyonu bulunan anlaşma, iki ülkenin özellikle doların hakim olduğu petrol ticaretinde yerel para birimlerini kullanmasına olanak sağlayacak.

DOLAR HAKİMİYETİNE KARŞI YEREL PARA HAMLESİ

Dünyanın en büyük enerji ithalatçısı konumundaki Çin, 2022'de Suudi Arabistan'dan 65 milyar dolar değerinde ham petrol satın almıştı.

Anlaşma, Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) son 10 yılda imzaladığı 30'ncu döviz takas sözleşmesi oldu. Çin, daha önce Orta Doğu'dan Birleşik Arap Emirlikleri ile 2012'de, Katar ile 2014'te ve Mısır ile 2016'da benzer anlaşmalar imzalamıştı.

ABD ile artan ekonomik ve jeopolitik rekabet içinde Çin'in dolara bağımlılığını azaltmak üzere dış ticarette yerel para biriminin kullanımı artırmaya yönelik adımlara hız verdiği gözleniyor.

"DOLARA BAĞIMLILIK YIKICI SONUÇLAR DOĞURUYOR"

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ardından Batı'nın Moskova'ya uyguladığı yaptırımlar, dış ticarette dolara bağımlılığın nasıl yıkıcı sonuçlar doğurabileceğine dair Çin'in farkındalığını artırmış durumda.

Öte yandan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son yıllarda izlediği faiz artırımı politikaları uluslararası piyasada doların değerinin yükselmesine yol açarken, özellikle yükselen ekonomilerin kur dönüştürme maliyeti daha ucuz olan yuan bazlı işlemlere yöneldiği gözleniyor.

PBoC'un verilerine göre, 2022'de yuan cinsinden uluslararası transferlerin miktarı yıllık yüzde 21,48 artışla 96,7 trilyon yuana (o günkü kura göre yaklaşık 14,14 trilyon dolar) ulaşmıştı. Sınır aşırı yuan ödemeleri sistemi üzerinden yıl boyunca 4,4 milyon para transferi yapılırken, transferlerin sayısı da önceki yıla göre yüzde 31,68 artmıştı.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...