Tgrt Haber

Çırak ve staj primlerinin mağduriyetini bitirecek adım! Milyonların hayatını değiştirecek kanun

Editör: Fatimatüzzehra Maslak / Kaynak: tgrthaber.com.tr
15 Nisan 2024 14:16 - Güncelleme : 15 Nisan 2024 17:44
Çırak ve staj primlerinin mağduriyetini bitirecek adım! Milyonların hayatını değiştirecek kanun

Emeklilik konusunda en önemli detaylardan biri olan çırak ve staj primlerindeki mağduriyeti ortadan kaldıracak kanun için beklentiler arttı. Milyonların hayatını değiştirecek kanun tasarısı merak edildi.

Erken emeklilik engelinde yaşanan en büyük sıkıntı geriye dönük primlerin sayılmaması oldu. Uzmanlar geriye dönük primlerde en kritik nokta ise çırak ve staj primleri olduğunun altını çizdi. Bakanlık verilerine göre; Çırak ve staj süresinde yapılan primlerin çalışma hayatını kaplamadığı olmuştu. Bunun üzerine gelen tüm itirazlar akabinde çırak ve staj primleri hakkında düzenleme yapılacağı yönünde çalışma olacağı sinyali verildi. 

ÇIRAK VE STAJ PRİMLERİNİN MAĞDURİYETİNİ BİTİRECEK ADIM! 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı atacakları adımın kanunen geçerli olması yönünde olacak. Torba yasasına eklenecek detayda özellikle işçi olarak çalışan çırak ve staj süresindeki primler sayılacak. Yani süreç iş sürecinin devamı olarak görülecek. Meslek liseleri kapsamında geçerli olan devamlılık işçilerde yer alan grubun primleri kanun kabul edilirse emeklilik süreçlerine yansıtılacak. 

Çırak ve staj primlerinin mağduriyetini bitirecek adım! Milyonların hayatını değiştirecek kanun - 1. Resim

Bu da özellikle işçi kısmın yaşadığı mağduriyetin önüne geçecektir. Bununla beraber çıraklık ve staj süreci de baz alınacak. Bir kişi 1 aydan az bir sürede staj yaptığında bu durum sayılmayacak. Ancak ortalama 3 ay süre sonrasındaki staj ve çırakların primleri geçerli olabilecek. Uzun vadeli sigorta işlemleri için ayarlanacak kanunda işçiler mağdur edilmeden geriye yönelik primlerde çalışma hayatlarına yansıyacak. 

Çırak ve staj primlerinin mağduriyetini bitirecek adım! Milyonların hayatını değiştirecek kanun - 2. Resim

Çırak ve staj konusunda zorunluluk kanun için önemli bir detay olacak. Ücretli stajlarda kişiye açılan prim hakkı verilirken zorunlu olan staj ise eğitim süreci olarak geçerli olacak. Bu Çırak için de geçerli. Çıraklıkla mesleki eğitimde yansıtılan primler genel sağlık sigortası olarak ödenmediğinde geçerli olacak. Ancak genel sağlık sigortası kapsamında açılan primler, kişinin çalışma sürecine eklenecek. 

Kaynak: tgrthaber.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Levent16 Nisan 2024 09:21

İnşaallah staj ve craklarin mağduruyeti çözülücek.

İbrahim 15 Nisan 2024 18:41

Staj ve Çıraklık sigortası başlangıç sayılsın dedik izin verin borçlanıp ödeyelim kaynak biz olalım dedik dinletemedik anlatamadık

Sonraki Haber Yükleniyor...