Tgrt Haber

Doğum borçlanması, askerlik borçlanması olanlar dikkat! SGK prim borcu ödemesinde zamlı tarifeye yakalanmayın

Editör: İmran Baran / Kaynak: TGRT HABER
10 Aralık 2023 18:47 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 18:52
Doğum borçlanması, askerlik borçlanması olanlar dikkat! SGK prim borcu ödemesinde zamlı tarifeye yakalanmayın
SGK,prim ödemesi

Milyonların gözü yeni yılda yapılacak olan asgari ücret zammında. Yeni yılda farklı kalemlerde aylıklar artarken zamlar borçlara da yansıyacak. SGK prim borcu olanlar da listenin başında geliyor. Doğum borçlanması, askerlik borçlanması gibi borçları olanlar için ise kritik tarih 31 Aralık. Peki yılbaşından önce SGK prim ödemeleri nereden ve nasıl yapılır? İşte detaylar…

Yeni yılla birlikte asgari ücrete gelen zam birçok borçlanmayı da doğrudan doğruya etkileyecek. Doğum borçlanması, askerlik borçlanması olanlar için yeni yıldan önce ödemeleri yapmak avantajlı hale geliyor. 31 Aralık tarihi SGK prim borcu olanlar için tekrar tekrar hatırlatılmaya devam ediyor. Peki SGK prim borcunu şimdiden ödeyenler için zamsız tarife nasıl? SGK prim borcu nereden ve nasıl ödenir? Son tarih ne zaman? İşte detaylar…

Emeklilik için SGK prim borcu olanlar için avantajlı borç ödeme fırsatının sona ermesine günler kaldı. Asgari ücret zammı prim ödemelerini doğrudan etkileyecek. Böylelikle isteğe bağlı sigorta primi ücretleri ve borçlanma ücretleri de asgari ücret oranında artacak.

1 OCAK'A KADAR BORÇLANMA TALEBİNDE BULUNMAK GEREKİYOR

ATV’ye konuşan Dr. Okan Güray Bülbül, "Yeni asgari ücret 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak ve bu tarihe kadar borçlanma talebinde bulunmuş kişilere hâlihazırdaki asgari ücret üzerinden borçlanma tutarları tebliğ edilecek." açıklamasında bulundu.

ZAM SENARYOLARINA GÖRE BORÇ ARTIŞLARI

Şu an isteğe bağlı en düşük aylık prim ödeme tutarı 4 bin 292 lira. Asgari ücrete yüzde 40'lık bir artış yapılması durumunda bu tutar 6 bin 8 liraya yükselecek. Eğer asgari ücretteki artış yüzde 50 oranında olursa bu kez de tutar 6 bin 438 lira olacak.

Şu anda aylık en yüksek isteğe bağlı prim ödeme tutarı ise 32 bin 194 lira. Eğer bu tutar asgari ücrete yüzde 50 artış yapılırsa 48 bin liraya çıkacak.

DOĞUM BORÇLANMASI VE ASKERLİK BORÇLANMASINI ETKİLİYOR

Bülbül, "Eğer asgari ücret yüzde 40 artış olursa günlük 200,5 TL'ye yükselecek. Yüzde 50'lik bir artış söz konusu olursa bu durumda bir günlük borçlanma bedeli 215 TL'ye yükselecek. Bu da hem doğum borçlanmasında hem askerlik borçlanmasında önemli bir miktar farklılaşması anlamına geliyor" açıklamasıyla asgari ücretteki zam senaryolarının borçları nasıl etkileyeceğini anlattı.

Öte yandan bir annenin üç çocuk için borçlanma yapması durumundaysa ödenecek rakam şu an 309 bin 21 lira iken yeni yılla birlikte asgari ücrete yüzde 40 artış olması durumunda 432 bin 630 liraya, yüzde 50'lik artış halinde ise 463 bin 530 liraya çıkacak.

"BİR AN ÖNCE BORÇ TALEPLERİNİ İLETMELİLER"

Bülbül'den "Bu tutarlara muhatap olmamak adına borçlanma yapması kendi lehine olan kişilerin bir an önce taleplerini iletmeleri ve kendilerine gelecek tebliğdeki rakamı ödemeleri önemli" uyarısı da geldi.

ASKERLİK BORÇLANMASI

550 günlük yapılabilen askerlik borçlanmasına gelindiğinde ise; bir yıl eksiği olan bir kişi bugün başvurması halinde 51 bin 504 lira ödeyecekken 2024 yılında asgari ücrete yüzde 40 zam gelmesi durumunda 72 bin 105, yüzde 50 zam gelmesi durumunda da 77 bin 256 lira ödeyecek.

Bülbül, "Bugün ödendiğinde de 1 Ocak'ta ödendiğinde de emekliliğe etkisi aynı olacak. Dolayısıyla daha düşük tutardan ödeyip şu an yapmak 1 Ocak'ta yapmaya göre çok daha avantajlı" diyerek erken ödemenin avantajına değindi.

SON TARİHE DİKKAT

Son olarak, avantajlı borç ödeme için kritik tarih 31 Aralık. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...