Tgrt Haber

Dolar güçleniyor, Fed faiz kararında şahin beklenti artıyor

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
01 Temmuz 2023 16:30 - Güncelleme : 01 Temmuz 2023 16:33
Dolar güçleniyor, Fed faiz kararında şahin beklenti artıyor
dolar,fed,faiz arttırımı,resesyon,abd

ABD ekonomisi faiz artırımlarına rağmen beklentilerin üzerinde bir büyüme gösterdi. Faiz artışıyla beraber resesyon tehlikesi beklentisi oluşmuştu. Hem resesyon hem de işsizlik maaşı başvurularında hızlı bir düşüş görülmesi doları uluslararası piyasalarda güçlendiriyor. Ekonomistler, ABD verilerinin iyimserliğinin FED’in gelecek toplantıdaki faiz artırımında elinin rahatlatabileceği yorumlarını yapıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararı toplantı takvimi belli oldu. 26 Temmuz’da FED kritik faiz kararını açıklayacak. ABD ekonomisinin faiz artırımlarına rağmen beklentilerin üzerinde bir büyüme gösterdiğini ifade eden Ekonomist Doç. Dr. Batuhan Tufaner, “Faiz artışıyla beraber resesyon tehlikesinin konuşulmasına rağmen işgücü piyasası halen güçlü. Dolayısıyla hem resesyon beklentilerinin hafiflemesi hem de işsizlik maaşı başvurularında hızlı bir düşüş görülmesi doları uluslararası piyasalarda güçlendiriyor” dedi.

ABD FAİZ ARTIRIMLARINA RAĞMEN BÜYÜDÜ

FED’in kritik faiz kararlarını Ekonomist Doç. Dr. Batuhan Tufaner yorumladı. Tufaner, ABD ekonomisinin faiz artırımlarına rağmen beklentilerin üzerinde bir büyüme gösterdiğini ifade etti. Faiz artışıyla beraber resesyon tehlikesinin konuşulmasına rağmen işgücü piyasasının halen güçlü olduğunu ifade eden Doç. Dr. Batuhan Tufaner, “Hem resesyon beklentilerinin hafiflemesi hem de işsizlik maaşı başvurularında hızlı bir düşüş görülmesi doları uluslararası piyasalarda güçlendiriyor. Büyümeyi besleyen ana kalemlere bakıldığında tüketici harcamalarının öne çıktığı görülüyor. Açıklanan işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin altında kaldı” belirtti.

FED'İN KARARI ŞAHİNLEŞEBİLİR

Tufaner sözlerini şöyle tamamladı:

“Stres testi sonuçlarının iyimser çıkması muhtemel bir resesyon durumunda bankaların kredi sıkıntısına düşmeyeceğini gösterdi. Bu veriler FED’in gelecek toplantıdaki faiz artırımı konusunda elini rahatlatan gelişmeler olarak öne çıkıyor.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...