Tgrt Haber

Dünya Bankası’ndan Filistin değerlendirmesi: Yoksulluk ve mali çöküş riski arttı

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Anadolu Ajansı
24 May 2024 09:12 - Güncelleme : 24 May 2024 09:39
Dünya Bankası’ndan Filistin değerlendirmesi: Yoksulluk ve mali çöküş riski arttı

Dünya Bankası’ndan Ortadoğu'daki çatışmaların Filistin ekonomisine etkisi ile ilgili değerlendirme geldi. Rapora göre, Filistin ekonomisinin bu yıl yüzde 6,5 ile yüzde 9,4 arasında daralması öngörülüyor.

Orta Doğu’da İsrail Filistin çatışmaları devam ederken Dünya Bankası’ndan Filistin ile ilgili kritik değerlendirme geldi. Dünya Bankası yayımladığı raporunda, Filistin Yönetimi'nin mali durumunun son üç ayda önemli ölçüde kötüleştiğini ve bu durumun mali çöküş riskini artırdığını bildirdi.

DÜNYA BANKASI’NDAN ‘MALİ ÇÖKÜŞ RİSKİ’ DEĞERLENDİRMESİ GELDİ

Banka, "Ortadoğu'daki Çatışmanın Filistin Ekonomisine Etkisi" başlıklı raporunu yayımladı.

Filistin Yönetimi'ne ödenecek gelir transferlerindeki ve ekonomik aktivitedeki büyük düşüş nedeniyle gelir akışlarının büyük ölçüde kesildiği belirtilen raporda, Filistin Yönetimi'nin mali durumunun son üç ayda önemli ölçüde kötüleştiği ve bu durumun mali çöküş riskini önemli ölçüde artırdığı kaydedildi.

Raporda, "Gelir tutarı ile temel kamu harcamalarını finanse etmek için gereken tutar arasındaki hızla açılan fark, mali krize yol açıyor. 2023 sonu itibarıyla bu finansman açığı 682 milyon dolara ulaştı. Bu farkın gelecek aylarda ikiye katlanarak 1,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Dünya Bankası’ndan Filistin değerlendirmesi: Yoksulluk arttı, mali çöküş riski arttı - 1. Resim

YARIM MİLYONA YAKIN İNSAN İŞİNİ KAYBETTİ

Filistin ekonomisinin 2024'ün ilk aylarında büyük bir şok altında olmaya devam ettiği belirtilen raporda, 2024'e ilişkin görünümün oldukça belirsiz kalmaya devam ettiği, ekonomik daralmanın bu yıl yüzde 6,5 ila yüzde 9,6 arasında olmasının öngörüldüğü kaydedildi.
Raporda, Filistin ekonomisinde Ekim 2023'ten bu yana yarım milyona yakın iş kaybı yaşandığı belirtildi.

Dünya Bankası’ndan Filistin değerlendirmesi: Yoksulluk arttı, mali çöküş riski arttı - 2. Resim

YOKSULLUK HAT SAFHADA

Filistinlilerin genel yoksulluk oranının 2023 ortalarında yüzde 32,8 seviyesinde olduğu kaydedilen raporda, yoksulluk oranının Gazze'de yüzde 64'e yakın, Batı Şeria'da ise yüzde 12 civarında olduğu bildirildi.

Raporda, kişi başına düşen Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) 2023'te 2022'ye kıyasla yüzde 12 düşüşle 3 bin 360 dolar seviyesinde gerçekleştiği, yalnızca Gazze'de yüzde 28'lik düşüş yaşandığı kaydedildi.

Gazze'de kişi başına düşen gelirin Batı Şeria'nın yaklaşık beşte biri kadar olduğu belirtilen raporda, 2023'te Gazze'nin kişi başına düşen reel gelirinin şimdiye kadarki en düşük seviyede kaydedildiği aktarıldı.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...