Tgrt Haber

Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması: Özel şirketler ve istihdam desteklenecek

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
17 Nisan 2024 09:14 - Güncelleme : 17 Nisan 2024 09:16
Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması: Özel şirketler ve istihdam desteklenecek

Dünya Bankası, Türkiye’ye sunulan 18 milyar dolarlık paket hakkında açıklama yaptı. Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) kapsamında verilen paketin 12 milyar dolarının özel sektör finansmanına aktarılacağı ifade edildi.

Dünya Bankası’ndan Türkiye için hazırlanan Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) kapsamında yeni sunulan 18 milyar dolarlık paket hakkında açıklama geldi.

YURT İÇİNDE İSTİHDAM ARTIŞI DESTEKLENECEK

Dünya Bankası Türkiye'nin X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Dünya Bankası Grubunun Türkiye için yeni hazırlanan CPF'nin ülkenin ekonomisine ve kalkınmasına katkıda bulunduğu kaydedildi.

Ancak bazı açıklamalar ışığında özel sektöre desteğin söz konusu çerçevenin ana hedeflerinden biri olduğunun açıklığa kavuşturulmak istendiği vurgulanan açıklamada, "Aslında, Türkiye için hazırlanan CPF kapsamında yeni sunulan 18 milyar dolarlık paketin yaklaşık 12 milyar doları, özel şirketlerin küresel pazarlarda rekabet etme ve yurt içinde istihdam oluşturma imkanlarını geliştirmeye yönelik olacak." değerlendirmesinde bulunuldu.

Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması: Özel şirketler ve istihdam desteklenecek - 1. Resim

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÖN PLANDA

Açıklamada, finansmanın geri kalanının geçen yıl meydana gelen depremlerin yaralarının sarılması, enerji güvenliğinin artırılması, sel, kuraklık ve orman yangınları gibi iklim değişikliğiyle ilgili sorunların ele alınmasına yönelik olacağı belirtildi.

Ayrıca açıklamada, "Doküman neyi finanse edeceğimiz ve neyi finanse etmeyeceğimiz konusunda net." ifadesi kullanıldı.
Dünya Bankası Grubu, geçen hafta Türkiye için hazırlanan CPF'nin detaylarını paylaşmıştı.

Bankadan yapılan açıklamada, 2024-2028 mali yıllarını kapsayan işbirliği çerçevesinin üretkenlik artışı, istihdam ve daha iyi kamu hizmet sunumu ile doğal afetlere karşı dirençlilik başlıklı üç kilit kalkınma stratejisine odaklanacağı bildirilmişti.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...