Tgrt Haber

Emekli, asgari ücretli ve memura farklı fiyat! Sütü zam oranına göre satıyor

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
11 Şubat 2024 16:30 - Güncelleme : 11 Şubat 2024 16:36
Emekli, asgari ücretli ve memura farklı fiyat! Sütü zam oranına göre satıyor
süt fiyatları,emekli zam,memura zam,memur,asgari ücretli

Yozgatlı besici süt fiyatlarında farklı tarifeye geçti. Maaşlara zam oranı ve alım gücüne göre fiyat belirleyen Üzeyir Koç 5 litrelik sürü emekliye ayrı memura ve asgari ücretliye ayrı fiyattan satıyor.

Ürün aynı ama fiyatlar farklı…  Yozgatlı besici süt fiyatlarını müşterilerinin alım gücüne ve maaş zam oranlarına göre belirliyor.

EMEKLİ, ASGARİ ÜCRETLİ VE MEMURA FARKLI FİYAT UYGULUYOR

Besici Üzeyir Koç, kentte ortalama 100 liradan satılan 5 litre sütü müşterilerinin gelir durumuna göre emeklilere 60, asgari ücretlilere 70, memura ise 100 liradan satıyor.

Yozgat’ın Kuşçu köyünde besicilikle uğraşan Üzeyir Koç, 24 yıldır geçimini çiğ süt satarak sağlıyor. Mandırasında günlük 60 kilogram süt elde eden Koç, ürettiği sütü şehre getirerek müşterilerinin taleplerini karşılıyor.

Emekli, asgari ücretli ve memura farklı fiyat! Sütü zam oranına göre satıyor - 1. Resim

EKONOMİK DURUMA GÖRE TARİFE BELİRLEDİ

Aracıyla mahalle mahalle dolaşıp evlere süt dağıtan Koç, müşterilerinin ekonomik durumlarını da göz önünde bulunduruyor. Koç, 100 liradan satılan 5 litre sütü gelir düzeyi düşük olan bazı müşterilerine uygun fiyattan veriyor. Emekli müşterilerine 60, asgari ücretli müşterilerine 70 liradan satış yapan Koç, memur olan müşterilerine ise sütü 100 liradan veriyor. Koç, günlük müşterilerinin hem süt ihtiyacını karşılıyor hem de hayır dualarını alarak gönül kazanıyor.

VATANDAŞ ALAMIYORDU, FİYATI KIRDI

Son günlerde yaşanan zamların ardından müşterilerinin de ekonomik durumunu düşünmek zorunda olduğu için böyle bir uygulamaya başvurduğunu söyleyen Üzeyir Koç, “24 senedir hayvancılıkla uğraşıyorum. Vatandaşların süt ihtiyacını karşılıyorum. Yozgat’ta sürekli müşterilerim var, onlara süt getiriyorum. Sütten de çok memnunlar. Emekli müşterime indirim yapıyorum onlara sütü 60 liraya veriyorum, asgari ücretlilere de 70 liraya satıyorum. Normal de 5 litre sütü 100 liradan satıyorum ama ben vatandaşın alım gücüne göre fiyatları belirliyorum. Fiyatları böyle belirlemem mecburiyetten oldu, vatandaş alamıyordu, fiyatları ona göre belirledik. Şimdi herkes mutlu, sütten de memnun kalıyorlar. Fiyatlar kurtarmıyor ama mecbur bu işi yapıyorum. Maliyetler çok pahalı, yem fiyatları çok yüksek, vatandaşa destek olmak istiyorum onun için de süte talep çok oluyor. Köyde 15 hayvanım var, günlük 50-60 kilogram süt alıyorum. Buraya gelip vatandaşlara satıyorum” dedi.

Emekli, asgari ücretli ve memura farklı fiyat! Sütü zam oranına göre satıyor - 2. Resim

“SÜTÜ 100 LİRANIN ALTINDA ALIYORUZ”

Müşterilerden Talip Yılmaz ise kendilerine sağladığı bu uygulamadan memnun kaldıklarını söyleyerek, “Yılardır ondan süt alırım, sütü de çok güzel oluyor. Kendisi de bu konuda bize yardımcı oluyor. Ekonomik durumumuzu söylediğimizde 100 liranın altında sütü alıyoruz. Fedakarlık yapıyor bize. İnsanların alım gücü düşük olduğu için sütü bu fiyatlara satıyor, kendisine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...