Tgrt Haber

Emekli maaş artışında ‘seyyanen’ muamması! Aylık bilgisi örtüşmüyor

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: TGRT Haber, ekonomim
08 Şubat 2024 09:36 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 09:37
Emekli maaş artışında ‘seyyanen’ muamması! Aylık bilgisi örtüşmüyor
emekli,emekli maaşı,,seyyanen zam,emekli zammı

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artış oranının memur emeklisinin zam oranı olan yüzde 49,25 olarak eşitlenmesinin ardından zam farkı hesaplara aktarıldı. e-Devlet kayıtlarında da artışın yüzde 49 yerine 37,57’lik oran üzerinden yapıldığının görülmesi pek çok kişide kafa karışıklığına neden oldu. Emeklinin zam oranının ne olduğu seyyanen zam mı verildiği bilmecesi tedirginliğe neden oldu.

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin zam farkı hesaplara yatırıldı. Memur emeklisinin zam oranı olan yüzde 49,25’in SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de verilerek eşitlenmesinin ardından SGK e-Devlet maaş güncellemesini dün itibariyle gerçekleştirdi. e-Devlet kayıtlarında da artışın yüzde 49 yerine 37,57’lik oran üzerinden yapıldığının görülmesi ise kafa karışıklığına neden oldu.

Sosyal medyada emekliler de son maaş artışının seyyanen yapılıp yapılmadığı endişesine kapıldı. Ekonomim’den Hüseyin Gökçe’nin haberine göre e-devlet kapısı üzerinden maaşlarını kontrol eden emekliler ek zam hesaplarına yatırılmış olmasına rağmen, aylık bilgilerini halen önceki maaştan oluştuğunu gördüler.

AYLIK BİLGİSİNDEKİ ‘KÖK MAAŞ' BİLMECESİ

Özellikle ekranda görünen aylık bilgisinde en düşük emekli maaşlarını 10 bin liraya çıkaran düzenleme ile getirilen maaş artışı seyyanen yapılmış, emeklilerin kök ücretleri değiştirilmemişti. Kök maaş bilmecesine dönüşen artış oranı bilgilendirmesi endişelere neden oldu. Yani bundan sonra maaşlara yapılacak artışlarda 10 bin liranın değil, emeklinin kök maaşının esas alınacak bir düzenleme hayata geçirildi. Örneğin kök maaşı 7000 lira olan bir emekli eline 10 bin lira geçiyor olsun. Haziran sonunda 6 aylık enflasyon yüzde 43’ün altında olursa (beklenti yüzde 23-26 arası) bu emekli vatandaşın maaşı yine 10 bin lira olacak.

GÖRÜNEN ORAN TEMMUZ İÇİN HESAPLAMA RİSKİ DOĞURUYOR

Doğal olarak hesaplarına yatan para ile e-devletteki emekli aylık bilgisi örtüşmeyen emekliler ciddi şekilde endişeye kapıldılar. Çünkü Temmuz ayındaki enflasyon farkının, yüzde 37.57 artırılmış maaş üzerine hesaplanma riski doğuyordu. Konu sosyal medyaya da yansıdı. Ancak edinilen bilgilere göre bu durum geçici. Yani SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş bilgileri büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde e-devlette de düzeltilmesi bekleniyor.

TÜM EMEKLİLERİN ZAM ORANI EŞİTLENMİŞTİ

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) 2023 yılı ikinci yarısına ilişkin enflasyonu yüzde 37.57 olarak artırmasının ardından 5510 Sayılı Kanun uyarınca emekli maaşlarına da çeşitli oranlarda zam yapılmıştı. Çeşitli oranlarda diyoruz çünkü SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artış oranları, memur emeklilerinin altında kalmıştı. Şöyle ki memur emeklilerine toplu sözleşme kaynaklı olarak enflasyon farkının üzerine bir miktar ilave edilerek yüzde 49.25 oranında zam yapıldı. SGK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yasada öngörüldüğü şekliyle 6 aylık enflasyon kadar zam yapılarak maaşları yatırıldı.

Geçmiş yıllarda enflasyon nispeten daha düşük olduğu için, memur emeklileriyle işçi emeklileri maaş artışları arasında ciddi bir fark bulunmadığı için memur emeklilerinin aldığı birkaç puanlık fazla zam göze batmamıştı.

Ancak 2023 yılı enflasyonuna göre iki grup arasındaki maaş farkı yüzde 12 gibi hatırı sayılır bir seviyeye ulaşınca kamuoyunda ciddi tepkiler yükseldi. Bunun üzerine ekonomi yönetimi yeni bir karar alarak iki emekli grubunun (toplamda 3) maaş artışını eşitleme yönünde düzenleme yaptı. Bunu öngören torba kanun da 3 Şubat itibarıyla yürürlüğe girdi.

Kaynak: TGRT Haber, ekonomim
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...