Tgrt Haber

Gıda sahtekarları iş başında! TZOB Başkanı Bayraktar en çok hile yapılan ürünleri açıkladı

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Anadolu Ajansı
19 Mart 2024 10:51 - Güncelleme : 19 Mart 2024 10:54
Gıda sahtekarları iş başında! TZOB Başkanı Bayraktar en çok hile yapılan ürünleri açıkladı

Ramazan ayı ile birlikte fahiş artışlar nedeniyle vatandaş internetteki uygun fiyatlı gıdalara yöneldi. Gıdada taklit ve tağşiş uyarısı gecikmedi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar üzerinde en çok oyun olan hileli gıdaları tek tek açıkladı.

Ramazan ayı ile birlikte gıda sahtekarları da harekete geçti. Vatandaş gıdada durdurulamayan fiyat artışları sonrasında internete yönelirken, taklit ve hileli gıda uyarısı da gecikmedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’dan uyarı geldi ve "Ramazan ayının içinde olduğumuz bugünlerde taklit ve tağşişli gıda ürünlerine karşı denetimler sıklaşmalı ve kesilen cezalar caydırıcı olmalıdır." dedi.

FİYATLAR ARTTI, SAHTEKARLIK ÇOĞALDI

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, gıda alışverişi ile ilgili kritik uyarılarda bulundu. Bayraktar, gıda fiyatlarının artmasıyla tüketicilerin daha ucuz ürünlere yöneldiğine, bu durumu fırsat bilen bazı satıcıların gıda ürünlerinde hile ve sahtekarlığa başvurduğuna işaret etti.

“MERDİVEN ALTI ÜRÜNLER UYGUN FİYATLA SATIŞA SUNULUYOR”

Bazı gıda ürünlerinin gerek merdiven altında gerekse taklit-tağşişle üretildiğine ve "uygun fiyat" adı altında satışa sunulduğuna dikkati çeken Bayraktar, gıda ürünlerinde artan taklit ve tağşişin üreticiler için ekonomik kayıplara sebep olduğunu, ihracatı da olumsuz etkilediğini belirtti.

Gıda sahtekarları iş başında! TZOB Başkanı Bayraktar en çok hile yapılan ürünleri açıkladı - 1. Resim

İŞTE ÜZERİNDE EN ÇOK OYUN OLAN HİLELİ GIDALAR

Sofralarda en çok tüketilen ürünlerden zeytinyağı, tereyağı, bal ve peynirin, taklit ve tağşiş yapılan ürünlerin başında geldiğine işaret eden Bayraktar, "Protein kaynağı olan peynirde, süt yağı haricinde başka yağların kullanımı, koyun ve keçi peynirlerine inek sütü karıştırılması, ürün yapısını sertleştirmek için nişasta kullanımı, küf ve maya oluşumunu engellemek amacıyla yasaklı madde kullanımı gibi yollara başvuruluyor. Tereyağında süt kremasına bazı bitkisel ve hayvansal yağların yanı sıra tereyağlarının gerçeğe yakın görünmesi için sarı renkli gıda boyası ilavesi yapılıyor. Zeytinyağında ise içeriğinin ne olduğu belli olmayan yağların katılması gibi birçok farklı taklit ve tağşiş yöntemi kullanılıyor. Balda, üretim aşamasından sonra şurupların katılması, farklı özellikteki kalitesiz balların karıştırılması, düşük rutubet içeriğine sahip ballara su katılması gibi tağşişler oldukça yaygındır." bilgisini verdi.

Gıda sahtekarları iş başında! TZOB Başkanı Bayraktar en çok hile yapılan ürünleri açıkladı - 2. Resim

İNTERNETTEN SATIŞI YAPILAN GIDA ÜRÜNLERİNE DİKKAT!

Bayraktar, gıdada taklit ve tağşişi engellemenin her kesimin görevi olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Mübarek ramazan ayının içinde olduğumuz bugünlerde taklit ve tağşişli gıda ürünlerine karşı denetimler sıklaşmalı ve kesilen cezalar caydırıcı olmalıdır. Sahtekarlık yapan firmaların kamuoyuna ifşa edilmesi, gerekirse kapatılması ve her türlü faaliyetten men edilmesi gerekiyor. Tüketicilerin de bu konuda daha dikkatli olması önem taşıyor. Tüketicilerimiz, alışverişlerini yaparken güvenilir markaları tercih ederek fiyatı çok düşük olan ürünlerden kaçınmalı, şüpheli gördükleri ürünleri yetkili makamlara bildirmeli. Yine internet üzerinden satışı yapılan gıda ürünlerine de ayrıca dikkat edilmesi gerekiyor. İnternet üzerinden satılan ürünlerin nerede üretildiği ve hangi koşullarda stoklandığı bilinmiyor."

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...