Tgrt Haber

Görüntüsü aynı ama bir farkla! Kuyumculardan ‘ayarı düşük çeyrek altın’ uyarısı geldi

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
25 Şubat 2024 17:31 - Güncelleme : 25 Şubat 2024 17:35
Görüntüsü aynı ama bir farkla! Kuyumculardan ‘ayarı düşük çeyrek altın’ uyarısı geldi
altın,çeyrek altın,ayar,kuyumcu

Altın fiyatlarının son 2 yılda yükselişe geçmesiyle birlikte vatandaş yatırımını bu yöne kaydırdı. Hal böyle olunca altında talep arttı, oyunlar devreye girdi. Son zamanlarda piyasada ‘ayarı düşük çeyrek’ paniği yaşanıyor. Kuyumcular ikinci basım çeyrek altın konusunda vatandaşı uyarıyor.

Görüntü birebir aynı, ama fiyatı emsaline göre daha uygun. Altın piyasasında ‘ayarı düşük çeyrek altın’ paniği yaşanıyor. Kayseri’de kuyumcular, vatandaşları ayarı düşük, ikinci basım çeyrek altın konusunda uyardı.

ÇEYREK ALTIN HIZLA YAYILMAYA BAŞLADI

Son dönemde ayarı düşük çeyrek altınların piyasada yayılmaya başladığını söyleyen kuyumcu Bayram Erdoğan, dışardan bakıldığında bu altınların normal altınlarla aynı olduğunu belirtti.

Erdoğan, “Özellikle son birkaç aydır, nereden geldiğini ve nerede basıldığını bilmediğimiz, tam olarak tespit edemediğimiz sahte altın yani darphane dışında basılan çeyrek altınlar piyasada yayılmaya başladı. Bu altınlar normal çeyrek altın ile aynı büyüklüktedir, aynı ağırlıktadır ancak ayarı daha düşüktür.” uyarısında bulundu.

Görüntüsü aynı ama bir farkla! Kuyumculardan ‘ayarı düşük çeyrek altın’ uyarısı geldi - 1. Resim

FİYATI DA DAHA DÜŞÜK

Her yerde peynir ekmek gibi satılan ve piyasada çoğalan bu altınların nereden geldiği ise bilinmiyor. ‘Ayarı düşük çeyrek altın’ veya  !ikinci basım çeyrek altın’ olarak isimlendirilen bu altınların gerçeği arasında da fiyat farkı bulunuyor.

Kuyumcu Bayram Erdoğan, bu altınların kıymetinin ortalama olarak piyasadaki gerçek altınlardan 250 TL ile 500 TL daha düşük olduğunu dikkat çekerek, vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Erdoğan, bu altınların Darphane dışında basımının yasak olduğunu dikkat çekerek, ““Darphanenin dışında bu altınların basılması ve piyasaya da sürülmesi kanunen yasaktır. Vatandaşlarımıza bizim tavsiyelerimiz; öncelikle çeyrek altın, büyük altın almak için bir mücevher mağazasına, sarrafa, kuyumcuya gittiklerinde mümkün mertebe yıllarını o işe vermiş, orada güvenini ispatlamış, kurumsal altyapısı daha sağlam olan mağazalardan alışveriş yapmalarını hatta mümkünse çeyrek altın aldıklarında firmanın kendi kutusu, kurdelesinde isim yazması veya küçük etiketlerinin olması gibi ya da fişi, faturası gibi belgeleri yanlarına almalarında fayda olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Görüntüsü aynı ama bir farkla! Kuyumculardan ‘ayarı düşük çeyrek altın’ uyarısı geldi - 2. Resim

DÜĞÜNE, NİŞANA GELENLERDEN TESPİT EDİLİYOR

Erdoğan, kendilerine gelen bu altınları imha ettiklerini belirterek, “Bu tür sahteciliklere de imkan vermemek adına bize gelen müşterilerimizin doğum gününe, düğününe, nişanına gelenlerden tespit ettiğimiz ürünleri derhal metal makasıyla kesmek suretiyle imha ediyoruz. Bunların yeniden piyasaya arz edilmesini engelliyoruz. Bu konuda halkımızın dikkatli olmasını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Görüntüsü aynı ama bir farkla! Kuyumculardan ‘ayarı düşük çeyrek altın’ uyarısı geldi - 3. Resim

GERÇEĞİNDEN AYIRT ETMEK ÇOK ZOR

Bu altınların gerçek altından ayırt edilmesinin zor olduğunu ancak görüntüsündeki hatalardan ayırt edilebileceğini dile getiren Erdoğan, “Darphanede basılan gerçek altın ile sahte çeyrek altının ayrılması noktasında vatandaşlarımızın yapacağı çok bir şey yok. Bir kere orijinal darphane altınını diğer sahte basım altınla yan yana koyup, dikkatlice bakması lazım ki basım hatalarını görebilsin. İkinci basım altınların ayarı düşük olduğu için pres bastığında net bir şekilde Atatürk figürünü ve diğer yazıları tam basamaz. Bu bir kanıt olabilir. Ayrıca ürünün sertliği de bunu gösterebilir ancak bunu vatandaş ayırt edemeyebilir. Ancak görüntüsünden ayırt edebilir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...