Tgrt Haber

Hükümet emekli için harekete geçti! Bayram ikramiyesi zammında 3 formül masada

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: TGRT Haber
08 Şubat 2024 10:57 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 13:18
emekli ikramiyesi,bayram ikramiyesi,ramazan bayramı,kurban bayramı,emekli,emekliye zam

Emekli zam oranlarının maaşlara yansıtılmasının ardından gözler bu kez bayram ikramiyelerine çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın ikramiyede zamma yeşil ışık yakmasının ardından yapılacak artış ile ilgili farklı formüller ortaya çıktı. İşte kulislerde konuşulan oranlar

Tüm emekli maaş artışının eşitlenmesi ile birlikte zamdan doğan farklar emeklinin hesaplarına geçti. Son anda yapılan yüzde 49,25’lik artış emeklilerin yüzünü güldürürken, gözler bu kez yılda iki kez ödenen bayram ikramiyesine çevrildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın bir televizyon programında ikramiyelere zam için çalışma yaptıklarına dair açıklaması beklentileri arttırdı.

İŞTE EMEKLİ İKRAMİYESİNDE ÖNE ÇIKAN RAKAM

Cem Küçük’e değerlendirmelerde bulunan TGRT Haber Ekonomi Editörü Yaprak Hırka Yıldız, bayram ikramiyeleri ile ilgili beklentileri açıkladı. Yıldız, “Bayram ikramiyeleri biliyorsunuz 2 bin lira olarak ödenmişti. Cumhuriyet’in 100. yılı nedeniyle de 5 bin liralık ikramiyeler verilmişti. Şimdi önümüzde iki bayramımız var ve yakın bir tarih olduğunu da söyleyelim. Dün Bakan Işıkhan bayram ikramiyelerinde yine bir düzenleme olabileceğini söyledi.

Kaç lira olacağı merak ediliyor. Buna ilişkin herhangi bir bilgi vermedi. Son olarak verilen rakam 5 bin lira olduğu için acaba bu rakam olabilir mi şeklinde beklentiler var. Bununla ilgili olarak Bakan Işıkhan bir çalışma yapıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile de bu rakamı paylaşacaklarını söyledi. Ama altını çizelim henüz bir rakam telaffuz edilmedi. Çalışmalar ve öneriler var.” dedi.

HÜKÜMET DÜĞMEYE BASTI: BAYRAM İKRAMİYELERİ ARTIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat katıldığı bir televizyon programında Ramazan ve Kurban Bayramı'nda emekliye verilen ikramiyeler için çalışma yapacaklarının müjdesini verdi. Bakan Işıkhan, "Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebi var, bu adımları atmaya hazırız" dedi.

Bakan Işıkhan, "Emekli bayram ikramiyesi 2002 yılından bu yana emekli bizim için kıymetli olmuştur. Cumhurbaşkanımız için de emeklilerimiz bizim için önemli. Bayram ikramiyesi ödemesi AK Parti döneminde gerçekleşti. 2018 yılında hayata geçirdik. 2023 yılında iki bayram için 4 bin liraya yükselttik. Emekliyi enflasyona ezdirmedik. Biz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşüp artış için adım atacağız" dedi.

Bakan Işıkhan açıklamasında şunları söyledi:

"Emeklilerimize bir seferlik beş bin lira destek verdik. Emeklilerimiz müsterih olsun. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile gerekli değerlendirmeleri yaparak, gerekli çalışmaları yaparız ve adımları atarız. Emeklilerin talebi var, bu adımı atmaya hazırız.

2023 EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDEMELERİ 9 BİN LİRA OLDU

Emeklilere 2024 yılı için nisan ve haziran aylarında iki ayrı ikramiye ödenecek. Bu ikramiyeler bayramdan bir hafta önce emeklilerin hesaplarına yatırılıyor.

2023 yılında emekli ikramiyeleri 1 bin 100 liradan 2 bin liraya yükseltildi. Cumhuriyetin 100. yılına özel bir defaya mahsus olmak üzere emeklilere 5 bin lira ikramiye ödemesi yapıldı. 2023 yılında emekliler toplamda 9 bin TL ikramiye ödemesi aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla tüm çalışan veya çalışmayan emekliye ödenen ikramiye tutarı 140 milyar TL'yi aştı.

Ramazan ve Kurban bayramlarında 2 bin TL, Cumhuriyet Bayramı’nda ise bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL olmak üzere 2023 yılında toplamda 9 bin TL ödeme yapıldı.

MECLİS DÜZENLEMESİ GEREKİYOR

Emeklilere bayramlarda ödenecek ikramiyelerinin artışı için Meclis düzenlemesinin yapılması gerekiyor. Hükümetin tüm yönleriyle ele alacağı teknik ve bütçe çalışmalarını yaptıktan sonra TBMM'ye yasa teklifi vermesi gerekiyor.

EMEKLİ İKRAMİYESİNE ZAM İÇİN 3 FORMÜL KONUŞULUYOR

Bayramlarda ödenecek emekli ikramiyeleri için 3 formül üzerinde konuşuluyor. Sabah'ın haberine göre, ikramiyelerin artışı için en güçlü beklentilerden biri yüzde 50 artış olarak belirtiliyor. Eğer ikramiyeye bu ihtimal yansıtılırsa emeklilere 3 bin lira bayram ikramiyesi ödenecek. Emekli yılın ikinci yarısından önce yani temmuz emekli maaşı zammı öncesi 6 bin liralık ikramiyeyi cebine koyacak.

İkinci formül ise, 2024 yılının Emekliler Yılı olarak belirlenmesinin ardından bu yıla özel artışın yüzde 100 yapılması öngörülüyor. Eğer bu zam gerçekleşirse, emekli ikramiyesi 4 bin liraya çıkacak. İki ikramiye toplamıyla beraber 2024 yılında tüm emekliler 8 bin lira ödeme almış olacak.

Üçüncü beklenti ise 2023 Cumhuriyet Bayramı ikramiyesinin bu yıl hem Ramazan hem de Kurban Bayramı ikramiyelerinde uygulanması olarak görülüyor. Bu senaryo gerçekleşirse 2024 yılında yılına özel emekliye 10 bin lira ödeme yapılmış olacak.

İKRAMİYELERİN TARİHLERİ DE BELLİ OLDU

Emeklinin ikramiye ödemeleri genellikle bayramdan 1 hafta önce yapılıyor. Buna göre, Ramazan Bayramı 10 Nisan Çarşamba günü idrak edilecek. Bu nedenle bayram ikramiyesinin 1-7 Nisan arasında ödenmesi bekleniyor. 2024 Kurban Bayramı ise 16-19 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Buna göre de ödemelerin bayramdan önceki 10-15 Haziran tarihleri arasında yapılması bekleniyor.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...