Tgrt Haber

Hükümet harekete geçti, torba yasa Meclis’e geliyor! Emekli, memur, işçi, ev hanımı ve gençlere yeni düzenlemeler yolda

20 Kasım 2023 10:00 - Güncelleme : 22 Kasım 2023 09:49
Hükümet harekete geçti, torba yasa Meclis’e geliyor! Emekli, memur, işçi, ev hanımı ve gençlere yeni düzenlemeler yolda
emekli,memur,işçi,3600 ek gösterge,evleneceklere kredi,ev kadınlarına emeklilik,erken emeklilik,,sgk,memur emeklisi

Milyonları ilgilendiren düzenlemeler Meclis’e geliyor. Toplumun büyük kısmını etkileyecek yenilikler için hükümet resmen düğmeye bastı. Emekliye zam ve ikramiye, memura ek gösterge, işçiye kadro, ev hanımlarına emeklilik ve yeni evlenecek gençlere de kredi desteği hayata geçecek. Düzenlemelerin 2023 yılı sonuna kadar yasalaşarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Emekli, memur, işçi, ev hanımı ve gençleri ilgilendiren düzenlemeler için hükümet harekete geçti. Milyonları etkileyecek pek çok yenilik torba yasa ile TBMM’ye geliyor. Emeklinin zammı, esnafa Bağ-Kur prim düzenlemesi, ev kadınlarına emeklilik gibi kritik konular çözüme kavuşacak. Taşeron işçiler kadro için ve memurlar da 3600 ek gösterge için bu yasayı bekliyor. Sabah’tan Faruk Erdem’in haberine göre tüm bu düzenlemeler torba yasada yer alacak.

EMEKLİYE ZAM, REFAH PAYI VE KÖK MAAŞ ARTIŞI FORMÜLÜ MASADA

17 milyon emeklinin maaş artışı ocak ayında belli olacak aralık ayı enflasyonu ile birlikte netlik kazanacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacak. Memur ve memur emeklileri için aralık enflasyon verileriyle birlikte enflasyon farkı belli olacak. Buna yüzde 15 toplu sözleşme artışı da eklenince memurun zammı ortaya çıkacak.

6 aylık enflasyonun, OVP'deki yüzde 65 oranındaki yıl sonu oranına göre yüzde 38 civarında çıkması bekleniyor. Buna göre SSK ve BağKur emeklilerinin enflasyon artışı yüzde 38 memur emeklilerinin ise yüzde 49 civarında olacak.

Çıkacak ilave yasa ile bir refah payı eklenmesi ve artış oranının yüzde 50'yi bulması bekleniyor. Bunların dışında yapılacak düzenleme için iki formül bulunuyor.

Birincisi kök maaşı taban maaşın altında olan emekliler için kademeli bir seyyanen artış yapılması. İkincisi ise 7.500 TL olan taban maaşın 10 bin lira ve üzerine çıkartılması.

EV KADINLARINA EMEKLİLİK YOLU AÇILIYOR

Torba yasada beklenen diğer müjde ise ev kadınlarına yapılacak sosyal güvence desteği ve emeklilik yolunun açılması. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaadi olarak açıklanan düzenleme için devreye alınacak pek çok yenilik de bulunuyor.

Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması ile uygulamaya konulacak destek isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birini oluşturuyor. Mevcut asgari ücrete göre bu miktar da aylık 1.430 lirayı buluyor.

Yine çocuk sayısına göre annelere ve ev kadınlarına yıpranma benzeri bir erken emeklilik imkanını verilmesi de gündemde.

MEMURLARA 3600 EK GÖSTERGE 

Birinci dereceye gelen memurların ek göstergesinin 3600'e çıkartılması da torba yasada olması beklenen düzenlemeler arasında.

Böylece memurların emekli maaşlarında 3 bin liraya kadar ikramiyelerinde ise 85 bin lirayı bulacak artışlar meydana gelebilecek.

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra birinci dereceye çıkacak memurlar 3600 ek göstergeye otomatik olarak kavuşacak.

ESNAFA BAĞ-KUR PRİM İNDİRİMİ İLE ERKEN EMEKLİLİK

Yaklaşık 1 milyon küçük esnafı ilgilendiren Bağ-Kur prim indirimi de bu torba yasaya yetişecek konular arasında. Şu anda 9 bin gün yani 254 yıl prim ödemesi gereken esnaf bu yasadan sonra 7200 gün ile emekli olabilecek. Böylece 1800 gün yani 5 yıllık bir erken emeklilik avantajı yakalamış olacak.

Yasada bir değişiklik olmaz ise şu anda bu yasadan sadece Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na bağlı olan ve basit usulde vergilendirilen küçük esnaf yararlanacak.

TAŞERONLAR KADRO BEKLİYOR

Torba yasadan kadro bekleyen bir kesim ise taşeron işçiler. Daha önceki kadro çalışmalarından faydalanamayan yaklaşık 100 bin taşeron işçi için yeni bir kadro yolu açılabilir.

YENİ EVLENENLERE FAİZSİZ KREDİ MECLİS'TE

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi ile evlenecek çiftlere 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz 150 bin lira kredi verilecek. Pilot uygulama depremin yaşandığı illerde başlayacak.

2 yıl ödemesiz, 4 yılda ödeme şartıyla evlenecek çiftlere kredi verilmesini de içeren Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi'nin birinci bölümünde yer alan 4 madde, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Kaynak: Sabah
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Kütahyalı20 Kasım 2023 22:51

Yardımcı hizmetli memurlar ne olacak

Sonraki Haber Yükleniyor...