Tgrt Haber

İBB İgdaş'ı halka arz edecek! Masada Halk Ekmek ve İspark satışı var

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Bloomberg HT
16 May 2024 09:26 - Güncelleme : 16 May 2024 09:29
İBB İgdaş'ı halka arz edecek! Masada Halk Ekmek ve İspark satışı var

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Gaz ve Doğalgaz Dağıtım A.Ş,’yi (İGDAŞ) halka arz etmeye hazırlanıyor. Yetkili isimlerden alınan bilgilere göre halka arzda değerlemenin 10 milyar dolar olması planlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Finansman Şube Müdürü Neslihan Vural, İgdaş’ı halka arz etmek istediklerini ifade ederek otopark şirketi İspark’ın, su şirketi Hamidiye’nin ve ucuz ekmek üreticisi Halk Ekmek’in de satış için potansiyel varlıklar arasında olduğunu anlattı.

10 MİLYAR DOLARLIK DEĞERLEME

Bloomberg’te yer alan habere göre, İBB Finansman Şube Müdürü Neslihan Vural, “Eskiden bir projeyi kabul etmek için yaklaşık bir yıla ihtiyaç duyarken, şimdi oldukça hızlı karar alabiliyoruz” dedi.

İgdaş’ın halka arz planı ilk olarak 2010’larda gündeme gelmiş ancak hayata geçememişti. Vural, daha yüksek doğalgaz tarifesinin onaylanması durumunda İgdaş’ın 10 milyar dolara kadar değerleme yakalayabileceğini söyledi.  İgdaş’taki İBB hissesini yüzde 90’ı aşkın seviyeden yüzde 20’nin altında bir seviyeye indirmeyi hedefleyeceklerini kaydetti. İgdaş 2022’de 35,8 milyar lira (1,1 milyar dolar) gelir elde etti.

İBB İgdaş'ı halka arz edecek! Masada Halk Ekmek ve İspark şatışı var - 1. Resim

ÖZELLEŞTİRMEDEN YANAYIM

Vural “Bir finans insanı olarak özelleştirmeden yanayım. Belediyenin nihayetinde sadece belediye işlerine geri dönmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

İBB Meclisi’nin halka arz izninin hala geçerli olduğunu belirten Vural, yatırım bankalarını yetkilendirme aşamasından önce yapılması gereken bazı çalışmalar olduğunu ve bunlar arasında şirket ana sözleşmesinin yeniden düzenlenmesinin de olduğunu ifade etti.

İBB’DEN HALK EKMEK AÇIKLAMASI

Vural otopark şirketi İspark’ın, su şirketi Hamidiye’nin ve ucuz ekmek üreticisi Halk Ekmek’in de satış için potansiyel varlıklar arasında olduğunu belirtti. Vural İgdaş’ın ardından sıranın İspark’a gelebileceği açıkladı. Vural bunun henüz masada olmadığını sözlerine ekledi.

İBB İgdaş'ı halka arz edecek! Masada Halk Ekmek ve İspark şatışı var - 2. Resim

TAKSİ PROJESİ MASADA

16 milyon kişiye ev sahipliği yapan İstanbul Türkiye ekonomisinin üçte birini oluşturuyor. Şehirde fonlamaya ihtiyaç duyan bir dizi proje bulunuyor. Vural, bu projeler arasında atık kaynaklı enerji santrali, yeni ve tamamlanmamış metro hatları ve mevcut taksi filosunu yüzde 50 büyütecek 10 bin yeni taksi projesinin bulunduğunu söyledi.

Vural “Tüm projelerimiz yeşil veya ESG bağlantılı. Bu yüzden finansman mevcut olacak” değerlendirmesini yaptı.

4 PROJE İÇİN FİNANSMAN ONAYLAMASI BEKLENİYOR

Vural, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kasım ayında çıkılan 715 milyon dolarlık İBB yeşil tahvil ihracını onayladığını ve aralarında 925 milyon dolarlık kredi hattının da olduğu dört metro projesi finansmanının onaylanmasının beklendiğini belirtti.

Vural, İBB’nin bu yıl sermaye piyasaları ve EBRD gibi uluslararası finans kuruluşlarından 1 milyar euroluk (1,1 milyar dolar) finansman sağlamayı hedeflediğini duyurdu.

ESG tahvil satışları, yeşil kira sertifikaları, yeşil ve mavi tahvilllerinin yanı sıra İBB 225 milyon dolarlık bir kaynağı da yurtdışından borçlanacak. Vural bunun için Bank of America ve BancTrust Investment Bank’in kurduğu bir SPV’nin tahvil satacağını ve gelen kaynağı İBB’ye borç olarak vereceğini söyledi.

 

Kaynak: Bloomberg HT
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...