Tgrt Haber

İkinci el otomobilde dolandırıcılık korkusu sardı! Araç alacaklar bir bir ekspertizin yolunu tutuyor

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Anadolu Ajansı
09 Şubat 2024 14:57 - Güncelleme : 09 Şubat 2024 15:11
İkinci el otomobilde dolandırıcılık korkusu sardı! Araç alacaklar bir bir ekspertizin yolunu tutuyor
araç,ekspertiz,ekspertiz raporu,ekspertiz ücretleri,araba satış,araç satış,ikinci el araba

Artan ikinci el araç satışları, oto ekspertiz sektörünü de hareketlendirdi. Güvenli alım-satım için vatandaşlar Türk Standardları Enstitüsü (TSE) hizmet yeterlilik belgesi olan ekspertiz firmalarına akın ediyor. İşte uzmanlardan riskler konusunda önemli uyarılar

Türkiye'de son dönemde ikinci el araç satışları arttı. Piyasadaki hareketlilik oto ekspertiz sektöründe yoğunluğa neden oldu. Uzmanlar vatandaşları alım-satımda karşılaşabilecekleri riskler konusunda uyardı.

TSE YETERLİLİK BELGESİNE MUTLAKA BAKIN

Türkiye'de 2023'te toplam 6 milyon 964 bin 700 otomobilin devri yapılırken, oto ekspertiz işlemi için Türk Standardları Enstitüsü (TSE) hizmet yeterlilik belgesi olan firmaların tercih edilmesi önerildi.

Ağır hasarlı araçların "hatasız" ibaresiyle pazarlanmasından araçların kilometrelerinin düşürülerek daha yüksek fiyattan satılmasına kadar alıcıyı mağdur edebilecek sorunların önüne geçilmesi için tüketicinin araç hakkında daha fazla bilgi sahibi olması önemli hale geldi.

Oto ekspertiz firmaları, bu noktada otomobil sektöründe güvenilir alım satım süreci oluşturmak için kritik rol üstlenmeye başladı.

İkinci el otomobil satışları hızlandı! Oto ekspertiz sektörü de hareketlendi - 1. Resim

"DETAYLI ANALİZ ALICI İÇİN RİSKLERİ ORTADAN KALDIRIYOR"

Ankara'da faaliyet gösteren oto ekspertiz Okan Aluftekin, araç alırken vatandaşların otomobilin birçok özelliğine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Kendilerinin öncelikle otomobilin kilometresinin düşürülüp düşürülmediğine ve hava yastıkları (airbag) kısmına baktığını belirten Aluftekin, kaporta ve boya ile yağ, su ve antifriz kaçaklarını inceleyerek müşterileri bilgilendirdiklerini ifade etti.

DOLANDIRICIDAN KORUNMAK İÇİN EKSPERTİZE GETİRİYORLAR

Aluftekin, tüketicilerin özellikle kendilerini dolandırıcılardan korumak için oto ekspertizlere geldiğinin altını çizerek, "Artık vatandaşlar, araç alınırken otomobili tek tek her alanın uzmanı ustaya götürmek yerine çok daha büyük kolaylık sağlayan oto ekspertizlere getirmeyi tercih ediyor. Bu sayede hem alıcı hem de satıcı açısından araç satışı sonrası oluşabilecek çoğu risk ortadan kalkıyor." diye konuştu.

Sıfır araç alanların da bazı durumlarda ekspertize başvurduğunu anlatan Aluftekin, fabrika çıkışı araçları dahi emin olmak için ekspertize getiren müşterilerinin olduğunu belirtti.

Aluftekin, ikinci el araçlara ilginin artmasıyla oto ekspertiz sayısında da yoğun artış yaşandığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Vatandaşlar araçlarına ekspertiz yaparken kurumsal firmaları tercih etmeli. Çünkü merdiven altı iş yapan eğitimsiz dükkanlar çok fazla. Kurumsal firmalarda da isim hakkını satın alıp dükkan açan çok fazla. Tüketiciler ekspertiz yapan kişinin gerekli eğitimi alıp almadığına ve firmanın TSE belgesine sahip olup olmadığına dikkatli bakmalıdır."

İkinci el otomobil satışları hızlandı! Oto ekspertiz sektörü de hareketlendi - 2. Resim

EKSPERTİZ İŞLEMİ BİLGİSAYAR ARACILIĞIYLA YAPILIYOR

Oto ekspertiz raporu, 8 yaş altı ya da 160 bin kilometreden düşük araçların satışı için yönetmelik gereği zorunlu tutuluyor. Ekspertiz işlemi, istek üzerine ikinci el araç alım satımı öncesi gerçekleştiriliyor.

Fiziki kontrolün yanı sıra bilgisayar aracılığıyla yapılan mekanik testlerle aracın hava yastıkları, fren mekanizması, kaportası, değişen ve boyanan parçaları gibi birçok özelliğine ilişkin detaylı rapor hazırlanıyor.

İkinci el otomobil satışları hızlandı! Oto ekspertiz sektörü de hareketlendi - 3. Resim

TÜİK verilerine göre, 2023'te devredilen araçların aylara göre sayıları şöyle:

2023 Otomobil

Ocak 647.852

Şubat 492.958

Mart 737.443

Nisan 715.113

Mayıs 741.828

Haziran  583.627

Temmuz 567.274

Ağustos  551.474

Eylül 474.248

Ekim 449.265

Kasım 452.347

Aralık 551.244

 

 

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...