Tgrt Haber

İstanbul'da korsan kiralama dönemi! Dikkat! Bilmediğiniz kiracınız daha olabilir

12 Kasım 2022 09:05 - Güncelleme : 12 Kasım 2022 17:41
İstanbul'da korsan kiralama dönemi! Dikkat! Bilmediğiniz kiracınız daha olabilir
kiracı,ev sahibi,emlak

Bazı ev sahipleri evlerini fahiş fiyatlardan kiraya vererek kiracıları zor duruma sokup fırsatçılık yapıyorlardı. Benzer bir fırsatçılık kiracılardan da geldi. Bazı uyanık kiracılar, evleri düşük bir fiyattan kiralıyor. Daha sonra ya turistlere ya da öğrencilere kendi kiraladıkları fiyatın çok üstünden vererek kar elde ediyorlar. Uzmanlar bu tür olaylar nedeni ile ev sahibi kiracı davalarının arttığını belirtiyor.

Konut fiyatlarındaki fahiş artış öğrencilerin barınma imkânlarının azalması ve turist sayısında yaşanan patlama farklı fırsatçılık türlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bazı kiracılar evleri öğrenci ya da turistlere kiraya vererek hem kar elde ediyor, hem de kirayı bedavaya getiriyor. 

TURİSTLERE GÜNLÜK 1.500 TL

Yüzde 25 kira sınırı getirilmesine rağmen bazı ev sahipleri bu sınırı tanımayarak kiracılarından daha yüksek fiyatlı kiralar istiyor. Hal böyle olunca da kiracılar zor durumunda kalıyor. Yükse kiraları fırsata çeviren bazı kiracılar ise durumu fırsata çevirdi. İstanbul’un emlak fiyatları bakımdan değerli olan Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Mecidiyeköy, Taksim gibi semtlerde büyük büyük bir turist yoğunluğu var. Buralarda yaşayan kiracıların internet sitelerine ilan vererek yaşadıkları evlerin bir odaları kiraya verdikleri ortaya çıktı. Sabah’ta yer alan habere göre; evler günlük olarak 350-1.500 TL gibi paralara kiralanıyor.

DİĞER HEDEF ÖĞRENCİLER

Özellikle büyük kentlerde öğrencilerin artan kiralar nedeni ile ev bulması ya da kiraya çıkması imkânsız hale geldi. İşte bu mağduriyette uyanıkların işine yaradı. Metrekaresi büyük olan ya da 3-4 odası bulunan evleri ilk önce kiralıyor. Daha sonra ise barınma sıkıntısı yaşayan öğrencilere bir yurt gibi kiraya veriyor. 

ÜSTÜNE PARA KAZANIYORLAR

Bazı eski kiracılar ise daha farklı bir yol deniyor. Örnek vermek gerekirse, uzun zamandır bir daire oturan kiracı  ev sahibi ile anlaşarak evinin kirasını 5 bin TL’ye çıkarıyor. Ancak yaşadığı semtte ortalama kiralar 10 bin lira. Daha sonra  bu kiracı evin bir odasını başka bir kişiye 6 bin TL’ye veriyor. Hem kirayı bedavaya getiriyor, hem de üzerine para kazanıyor. 

"İYİ NİYETLİ EV SAHİPLERİ DE MAĞDUR OLUYOR"

Kira artışları nedeniyle sadece kiracıların değil iyi niyetli ev sahiplerinin de mağdur edildiğini söyleyen Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz ev sahiplerinin açtığı davalarda artış yaşandığını ifade ediyor. Kiraz,  "Kira fiyatlarındaki artış, turist sayısında yaşanan patlama ve öğrenci konut talebi nedeniyle bazı kişiler bu durumu fırsata çeviriyor. Kiraladıkları evleri günlük kiralama yapıyorlar ya da oda kiralıyorlar" dedi.  Ev sahiplerinin bu gibi nedenlerle tahliye davası açtığını anlatan Kiraz, "Ev sahipleri eğer kira sözleşmelerinde 'Alt kiralama yapılabilir' maddesi eklemiyorsa bu hukuka aykırıdır. Bu durum ticari kiralama olarak kabul edilir ve sözleşme feshedilir" diye konuştu.

 

 

Kaynak: Sabah
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...