Tgrt Haber

İşten çıkarma dalgası büyüyor! Otomotiv devi çalışanları ile yollarını ayırıyor

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Anadolu Ajansı
23 Nisan 2024 16:56 - Güncelleme : 23 Nisan 2024 16:57
İşten çıkarma dalgası büyüyor! Otomotiv devi çalışanları ile yollarını ayırıyor

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Almanya'nın başkenti Berlin yakınlarındaki Grünheide'de bulunan giga fabrikasındaki çalışanlardan 400'ünü işten çıkarmayı planladığını bildirdi.

Avrupa’da işten çıkarma dalgası devam ediyor. Şirketlerden art arda haberler gelemeye devam ederken işten çıkarmaların yeni adresi teknoloji ve otomotiv devi Tesla oldu.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLDE TALEP AZALDI, TESLA ZORA DÜŞTÜ

Tesla'dan yapılan açıklamada, elektrikli otomobiller için şu anda küresel olarak zayıflayan talebin Tesla'yı da zorluklarla karşı karşıya bıraktığı belirtildi.

Açıklamada, Tesla'nın Avrupa'daki ilk fabrikasında 400 kişinin işten çıkarılmasının planlandığı, bunun zorunlu işten çıkarma yerine gönüllü bir programla yapılmasının amaçlandığı ifade edildi.

İşten çıkarma dalgası büyüyor! Otomotiv devi çalışanları işe yollarını ayırıyor - 1. Resim

İŞTEN ÇIKARMA EĞİLİMİ TESLA’NIN ALMAN FABRİKASINI VURDU

Gönüllü işten çıkarmalar için Almanya'daki giga fabrikasının iş konseyi ile görüşmeler yapıldığı bilgisi de açıklamada yer aldı.

Tesla'nın Gruenheide tesisinde 12 binden fazla kişi çalışıyor. Geçen hafta da fabrikanın yaklaşık 300 geçici işçisiyle yollarını ayıracağı açıklanmıştı.

Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla, bu ay küresel iş gücünde yaklaşık yüzde 10 azaltma yapacağını duyurmuştu.

İşten çıkarma dalgası büyüyor! Otomotiv devi çalışanları işe yollarını ayırıyor - 2. Resim

TESLA'NIN SATIŞLARI SON 4 YILDA İLK KEZ DÜŞTÜ

Tesla'nın nisan ayında açıkladığı 2024'ün ilk 3 ayına ilişkin araç üretim ve teslimat verilerine göre, şirketin otomobil teslimatları ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 geriledi ve 2020'den bu yana yıllık bazda ilk kez düşüş gösterdi.

Tesla'nın bu yıl ilk çeyrekte teslimatını yaptığı araç sayısı 386 bin 810 oldu. Piyasa beklentisi bu sayının 450 bin civarında olacağı yönündeydi.

Tesla'nın ilk çeyreğe ilişkin finansal sonuçlarını da bugün açıklaması bekleniyor.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...